Lajme

Zvicra e ndihmon Ukrainën me tanke “në një mënyrë tjetër”

Zvicra ka gjetur një boshllëk se si ta ndihmojë Ukrainën me tanke.

Qeveria ka rënë dakord t’i shesë 25 tanke Leopard te prodhuesi i tyre origjinal gjerman – me detyrimin se ato nuk do të dërgohen në Ukrainë në përputhje me ligjet e neutralitetit.

Por kjo do të thotë se Gjermania do të ketë mjaft tanke të veta – kështu që mund të dërgojë të tjerët për të dhuruar, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Zvicra aktualisht ka 136 tanke në dispozicion të ushtrisë, dhe 96 të tjera në magazinë – por jo operacionale.

Ministria e Mbrojtjes thotë se i duhen vetëm 71 rezervë – duke liruar 25 që mund të kthehen.