Lajme

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e karantinës

Vendet që hynë në listë janë Turqia, Kroacia Armenia etj. Ndërsa, ajo që ka më shumë rëndësi për shqiptarët, Shqipëria, nga 19 prilli hiqet nga kjo listë

Zyra Federale e Shëndetit Publik ka azhurnuar sot kritert e saj për hyrje në Zvicër.

Siç dihet, lista aktuale e karantinës, e  Zyrës Federale të Shëndetit Publik (BAG) ka hyrë në fuqi të hënën e kaluar (më 5 prill). Ndërkohë është përpiluar lista që hyn në fuqi nga 19 prilli.

Vendet që hynë në listë janë Turqia, Kroacia Armenia etj. Ndërsa, ajo që ka më shumë rëndësi për shqiptarët, Shqipëria, nga 8 prilli hiqet nga kjo listë, shkruan albinfo.ch.

Po kështu vendi model i vaksinimit, Izraeli dhe destinacioni i njohur i turizmit Xhamajka janë hequr nga lista.

Të gjitha vendet që janë në listë kanë më shumë se 60 infeksione mbi numrin e infeksioneve që ka Zvicra, për njëqind mijë banorë.

Zvicra aktualisht ka 213 infeksione për njëqind mijë banorë. Prandaj, në listë janë të gjitha vendet me 273 ose më shumë infeksione.

BAG ka një rregull të veçantë për vendet fqinje: rajonet direkt në kufi me Zvicrën nuk futen fare në listë. Kjo duhet t’u mundësojë udhëtarëve dhe punëtorëve ndërkufitarë të vazhdojnë qarkullimin.

Ndërkaq, në listë mund të shtohen të gjitha rajonet e tjera në vendet fqinje me Zvicrën, në Gjermani, Itali, Francë dhe Austri. Prandaj, rajone të reja italiane, franceze dhe gjermane janë në listën e re.

Që nga 8 shkurti, është i detyrueshëm testi negativ për të gjithë ata që hyjnë në Zvicër me aeroplan, përcjell albinfo.ch. Përveç testit të detyrueshëm, ekziston kriteri i karantinës dhjetë ditore për vendet në listën e rrezikut.

Lista e plotë e karantinës, e vlefshme nga 19 prilli

Rajonet e vendeve fqinje me Zvicrën

Itali: Rajoni Emilia-Romagna, Rajoni Friuli-Venezia Giulia, Rajoni Marche, Rajoni Campania, Rajoni Liguria, Rajoni Toskana, Rajoni Veneto, Rajoni Latium, Rajoni Pulia.

Francë: rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur, rajoni Centre-Val de Loire, rajoni Hauts-de-France, rajoni Ile-de-France, rajoni i Normandisë, rajoni i Oksitanisë, rajoni Pays de la Loire, rajoni i Britanisë, rajoni i Nouvelle -Akuitania.

Austri: Landi i Salzburgut, Carinthias, Austrisë së Poshtme, Stirisë, Austrisë së Epërme, Burgenland, Vjena.

Gjermania: Landi i Thuringjisë (Thüringen)dhe ai i Saksonisë.

Shtetet

Andora
Armenia
Bahrein
Belgjika
Bosnjë dhe Hercegovina
Territori i Pushtuar Palestinez
Brazili
Bullgaria
Kili
Estonia
Greqia
Jordania
Kosova
Kroacia
Kuvajti
Letonia
Libani
Lituania
Luksemburgu
Malta
Maldivet
Monako
Mali i Zi
Moldavia
Holanda
Maqedonia e Veriut
Paraguai
Peruja
Polonia
Rumania
San Marino
Suedi
Serbia
Sisheli
Sllovakia
Sllovenia
Afrika e Jugut
Tanzania
Republika Çeke
Turqia
Ukraina
Hungaria
Uruguaji
Qipro

Të reja në listë nga 19 prilli
Armenia
Kroacia
Lituania
Turqia
Gjermania: Shteti i Saksonisë
Francë: rajoni i Bretanjës, rajoni Nouvelle-Aquitaine
Itali: rajoni i Pulias

Jashtë listës që nga 8 prilli
Shqipëria
Izraeli
Xhamajka
Emiratet e Bashkuara Arabe
Francë: rajoni i Korsikës
Itali: rajoni i Abruzzo, rajoni i Bazilikatës, rajoni i Molise, rajoni i Umbrisë


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI