Lajme

Zvicra heziton të blejë avionë luftarakë nga SHBA-ja

Grupi për një Zvicër pa ushtri, Partia Socialiste dhe të Gjelbrit, po nisin një nismë kundër blerjes

Më 27 shtator 2020, votuesit zviceranë miratuan planin e qeverisë për të shpenzuar 6 miliardë franga për avionë të rinj luftarakë. U morën parasysh disa pretendentë, por në qershor të këtij viti u mor vendimi për të blerë 36 avionë F-35, transmeton albinfo.ch.

Megjithatë, Grupi për një Zvicër pa ushtri, Partia Socialiste dhe të Gjelbrit, po nisin një nismë kundër blerjes.

Ata argumentojnë se avionët e prodhuar nga Amerika “janë të tepërt për nevojat e Zvicrës… Përveç kësaj, me këtë aeroplan luftarak, shërbimi sekret amerikan do të jetë gjithmonë në bord. Prandaj, kjo zgjedhje është absolutisht skandaloze nga pikëpamja demokratike”.

Kundërshtarët duhet të mbledhin 100,000 nënshkrime brenda 18 muajve për ta sjellë çështjen e tyre në një votim kombëtar. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI