Lajme

Zvicër: Mund të përballemi me një valë të tretë të Covid-19

Ekspertët shëndetësorë zviceranë thonë se nëse kufizimet në fuqi vazhdojnë të zbuten, vendi mund të përjetojë një rritje të konsiderueshme të infeksioneve këtë dimër.

Numri i rasteve ka rënë vazhdimisht në javët e fundit, edhe pse Zvicra nuk ka ndjekur fqinjët e saj në zbatimin e rregullave të ashpra si një mbyllje totale ose një shtetrrethim. Edhe New York Post shkroi në edicionin e tij të së mërkurës se “Zvicra pret përgjysmë infeksionet e reja COVID-19 pa bllokim kombëtar”, përcjell albinfo.ch.

Në artikull, mjeku kantonal i Bazelit, Thomas Steffen, citohet të ketë thënë se: “Mënyra speciale zvicerane ka funksionuar. Ngadalësimi ka përmbysur trendin e infeksionit”. Sidoqoftë, Steffen gjithashtu paralajmëroi se ndërsa “zhvillimi i javëve të fundit është pozitiv, ne nuk duhet të mashtrojmë veten”.

Në fakt, disa zyrtarë shëndetësorë po parashikojnë që nëse mashtrohen aktualisht masat, situata epidemiologjike në Zvicër do të përkeqësohej në mënyrë dramatike.

Tribune de Genève publikoi të enjten një diagram të krijuar nga Spitalet Universitare të Gjenevës (HUG), që tregon se nëse hiqen kufizimet, vala e re e shtrimeve në spital do të arrijë një kulm ditor prej gati 1.000 në fund të janarit – dy të tretat më e lartë se ajo të nëntorit.

“Qarkullimi i virusit është akoma i fortë në Zvicër”, i tha gazetës Isabella Eckerle, bashkëkryetare e Qendrës për Sëmundjet Virale në HUG.
Ajo shtoi: “Nëse vazhdojmë të relaksojmë kufizimet dhe njerëzit lëvizin shumë gjatë Krishtlindjeve, do të ketë një ngritje të rasteve nga mesi i janarit, pasuar nga vala e tretë në shkurt”.

Antoine Flahault, drejtori i Institutit për Shëndetin Global në Gjenevë, tha se rritja e parashikuar e infeksionit ka të ngjarë të përkeqësohet nga moti i ftohtë.

“Covid ka një përbërës të qartë sezonal që mund të ketë një efekt të fortë në rritjen e shkallës së riprodhimit të virusit”, tha ai. Flahault vuri në dukje se kombinimi i motit të ftohtë dhe festimeve të Krishtlindjeve ka të ngjarë të “përshpejtojnë ndjeshëm përhapjen e virusit”.

Julien Riou, epidemiolog në Universitetin e Bernës, gjithashtu tha që nëse hiqen kufizimet, “ndotjet do të rikthehen shumë shpejt”.

Çfarë mund të bëhet për të shmangur valën e tretë? Bëhet fjalë për përgjegjësinë personale, tha Flahault.

“Ajo që njerëzit bëjnë individualisht, mund të parandalojë një valë të tretë”, shtoi Flahault, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI