Lajme

Zvicra thotë se 90 vende dhe organizata do të marrin pjesë në samitin e paqes për Ukrainën

Nëntëdhjetë shtete dhe organizata do të marrin pjesë në konferencën e paqes për Ukrainën që Zvicra do të presë në 15-16 qershor, konfirmuan autoritetet të hënën në një konferencë shtypi në Bernë.

Më 15 dhe 16 qershor, përfaqësuesit do të takohen në resortin Bürgenstock, pranë liqenit të Lucernit, në kantonin Nidwalden, për të diskutuar mënyrat për të arritur paqen e qëndrueshme në Ukrainë bazuar në të drejtën ndërkombëtare. Konferenca synon të vendosë themelet për bisedimet e qëndrueshme të paqes, në të cilat Rusia do të marrë pjesë në një datë të mëvonshme, thonë zyrtarët zviceranë, transmeton albinfo.ch.

Diskutime të thella do të zhvillohen jo vetëm për situatën në Ukrainë, por edhe në mbarë botën, duke përfshirë situatën për të burgosurit e luftës, kërcënimet bërthamore dhe sigurinë ushqimore, u tha gazetarëve të hënën Ministri i Jashtëm zviceran, Ignazio Cassis.

Deri më tani, pothuajse 90 shtete dhe një pjesë e vogël e organizatave janë regjistruar për konferencën. Rreth gjysma e shteteve pjesëmarrëse janë nga Evropa, ndërsa pjesa tjetër nga pjesët e tjera të botës.

“Rreth gjysma e shteteve pjesëmarrëse do të përfaqësohen në nivelin më të lartë nga krerët e shteteve, ndërsa gjysma tjetër do të përfaqësohet nga ministrat”, tha presidentja zvicerane, Viola Amherd. Këshilli Federal do të njoftojë saktësisht se kush do të marrë pjesë të premten në mbrëmje.

Orari

Konferenca do të fillojë pasditen e së shtunës më 15 qershor me një seancë plenare. Më 16 qershor, grupet e punës do të diskutojnë tre tema me interes global që prekin një numër të madh shtetesh në thellësi: sigurinë bërthamore, lirinë e transportit detar dhe sigurinë ushqimore dhe aspektet humanitare.

“Për përfundimin e konferencës po përgatitet një deklaratë përfundimtare. Një draft tashmë është përgatitur dhe po konsultohet intensivisht”, tha Cassis.

Rusia nuk përfshihet

“Ne kemi qenë gjithmonë të hapur për të ftuar Rusinë në konferencë – por Moska e ka bërë të qartë disa herë se nuk ka interes të marrë pjesë”, tha Cassis, raporton swissinfo.

Përveç kësaj, Ukraina këmbënguli që vetëm vendet që respektojnë të drejtën e Ukrainës për të ekzistuar sipas ligjit ndërkombëtar duhet të marrin pjesë, gjë që Rusia padyshim nuk e bën. Prandaj, një çështje kyçe në Bürgenstock do të jetë kur Rusia mund të përfshihet në procesin në rrugën drejt paqes.

Forcat policore të udhëhequra nga policia kantonale Nidwalden janë përgjegjëse për sigurinë në konferencë. Ushtria zvicerane ka vendosur deri në 4,000 anëtarë të forcave të armatosura për të ofruar mbështetje me masat e sigurisë.

Ata marrin përsipër detyra që lidhen me mbrojtjen e infrastrukturës së rëndësishme dhe kritike, transportin ajror, kryerjen e zbulimit ajror dhe operacionet ajrore, sigurimin e mbikëqyrjes dhe ndërhyrjen në liqene, si dhe mbështetjen logjistike dhe komanduese.

“Ne duhet të përballemi me një spektër të gjerë rreziqesh – dhe ne po përgatitemi për to,” tha Amherd.