Lajme

Zvicra, vendi me më së shumti botime shkencore në botë

Zviceranët, komb shkencëtarësh.

Është bërë e ditur se në bazë të botimeve shkencore, zviceranët janë një komb shkencëtarësh, transmeton albinfo.ch.

Në aspektin relativ, Zvicra është prodhuesi më prolifik i botimeve në botë, me 4,286 botime për miliona banorë.

Një konsorcium ndërkombëtar, me shkencëtarë nga Zvicra, ka përfunduar një studim të përbashkët të kozmosit që analizon disa milionë galaktika për të krijuar hartën më të madhe 3 D të universit, transmeton tutje albinfo.ch.

Zvicra ka arritur të promovojë më së miri shkencëtarët vendorë dhe është veçanërisht tërheqëse për punonjësit.

Kjo është arsyeja pse ajo mban talentet e veta në vend dhe në të njëjtën kohë, tërheq specialistë të huaj. Në këtë mënyrë, Zvicra zë vendin e parë për botime shkencore.

Ndërkohë që vitin e ardhshëm takohen studiuesit zviceranë në pavijonin zviceran gjatë Expo 2020 Dubai. /Albinfo.ch

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI