Futbolli Shqiptar në Zvicër

Albinfo.ch, me numër special për klubet shqiptare të futbollit në Zvicër

Për të njohur më për së afërmi aktivitetin e klubeve shqiptare të Zvicrës, revista albinfo.ch sjellë këtë muaj numrin special kushtuar klubeve shqiptare të futbollit.

Aktualisht janë 26 klube shqiptare, tri si nënseksione, të regjistruara në Federatën e Futbollit të Zvicrës.

Futbolli zviceran është e organizuar në 9 liga për meshkuj dhe liga e femrave. Liga më e lartë profesionale njihet si “Super League” dhe e fundit është Liga e pestë rajonale.

Klubet më të suksesshme për këtë edicion janë: FC Kosova Zürich, FC Prishtina Bern, FC Iliria Solothurn dhe FC Dardania Lausanne, që luajnë në kampionatin e ligës së dytë ndërregjionale apo ligën e katërt prej nëntë ligave ekzistuese.

FC Kosova është ekipi i vetëm shqiptar që ka luajtur në ligën e parë të Zvicrës. Kurse për kupën e Zvicrës në nivelin më të lartë, ka luajtuar deri më tani vetëm FC Iliria, duke qenë skuadra më e mirë e kantonit Solothurn. Në ligën e dytë ndëregjionale ka luajtur edhe FC Dardania Basel.

Shumë klube të tjera shqiptare garojnë në ligat dy e tre në 13 federata regjionale të shpërndara në tërë Zvicrën.

Albinfo.ch sjellë për lexuesit historikun e shumicës së klubeve shqiptare në Zvicër.

Ky edicion special i revistës sjellë po ashtu edhe një reportazh me Arbëreshët e Sicilisë, portrete, tema nga automobilizmi dhe moda.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/albinfo-ch-me-numer-special-per-klubet-shqiptare-te-futbollit-ne-zvicer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.