Gjellëra

Çervish me mish pule

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet çervish me mish të pulës.

Çervish me mish pulePërbërësit:

• 15 lugë gjelle miell misri,
• 2 dl vaj ose 200 gr gjalpë,
• 1 pulë ose 1kg kaqika të pulës,
• 200 gr petë bakllave,
• piber i kuq,
• piber i zi,
• 1 qepë,
• 1lugë gjelle kripë.

Përgatitja:

Mishin e pulës e zijmë me qepë, kripë, biber të kuq dhe biber të zi afro 1 orë, varësisht si është pula. Miellin e misrit e kavërdisim afër 20 min, me yndyrë dhe kur fillon të ndërrojë ngjyrën (ngjyrë kafeje të hapur), atëherë e përvlojmë me lëngun e mishit dhe e përzijmë vazhdimisht që të mos bëhen kokrra. Çervishin e derdhim mbi petët e bakllavës, paraprakisht të skuqura në tavë, përmbi e hedhim mishin e pulës dhe e fusim tavën në furrë të piqet afro 15 min. Çervishi me miell misri dhe me mish pule servohet me kos dhe hudhër.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/cervish-me-mish-pule/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.