Integrimi

Ermira Zyrakja-Lefort, koncert recital me piano në Gjenevë

Zyrakja shprehet e lumtur për rastin që i jepet për të luajtur vepra të kompozitprëve shqiptarë.

Pianistja e njohur shqiptare me qëndrim në Gjenevë të Zvicrës, Ermira Zyrakja-Lefort më 24 qershor do të ketë një koncert recital me vepra klasike të kompozitorëve shqiptarë.

Ky koncert bën pjesë në agjendën e festës 3 ditore të muzikës, organizuar nga qyteti i Gjenevës.

Zyrakja shprehet e lumtur për rastin që i jepet për të luajtur vepra të kompozitprëve shqiptarë. Këtë ndjenjë ajo e shpreh edhe në tekstin e afishes së koncertit: “Nëse do të jesh internacional, këndoji vendit tënd” thotë Beethoven. Dhe kjo nënkupton, bëj të njohur artin e vendit tënd, saktëson Ermira Zyrakja.

Rreth kompozitorëve që do t`i interpretojë në këtë koncert, Zyrakja-Lefort në prononcimin e saj për albinfo.ch thotë: “Kam zgjedhur disa vepra të kompozitorëve shqiptarë për piano si T. Harapi, Ç . Zadeja, K.Lara etj ndër më përfaqësueset e repertorit pianistik. Kjo, për nostalgji për vendin dhe muzikën klasike shqiptare por dhe për të kontribuuar në njohjen e veprave të këtyre kompozitorëve të talentuarDuke u nisur nga përshtypjet admiruese për muzikën tonë klasike me koncertet recitale në Londër, Qipro, ShBA, Dublin, Greqi, Francë, vendosa ta prezantoj dhe në Gjenevë me rastin e Festës së Muzikës.

Në këtë muzikë, publiku zviceran do të ndjejë emocionin e tonaliteteve dhe ritmeve që kompozitorët shqiptarë kanë marrë e janë frymëzuar nga muzika tradicionale instrumentale e këngët popullore. Mund të thosha që gati gati kanë bërë të “bindet” piano si instrument klasik, për të riprodhuar sonoritete speciale të instrumenteve si çiftelia e daullja…”, shprehet më tutje pianistja shqiptare për albinfo.ch. “Veprat e zgjedhura do të përcjellin karakterin epik e lirik, simbolikën legjendare ,tipike shqiptare që vazhdojnë të jetojnë e të jenë si burim krijimi. Kjo muzikë e pasur e origjinale që eshtë E Jona Muzikë, do jetë mbresëlenëse,siç e meriton, për spektatorin këtu”, thotë Ermira Zyrakaj Lefort në fund.

Koncerti mbahet më 24 qershor, e shtunë, me fillim në orën 16e 40 a l`Abri, Salle 1, Place de la Madeleine – Genève – Vieille ville. Hyrja është falas.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/ermira-zyrakja-lefort-koncert-recital-me-piano-ne-gjeneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.

 Info rreth ngjarjes

  • Data e fillimit24 Qershor 2017
  • Ora16:40
  • LokacioniGjenevë
  • Data e përfundimit14 Qershor 2017 - 20:00