Lajme

Kriza politike dëmton biznesin në Maqedoni

Kriza politike dëmton ekonominë në Maqedoni. Kriza politike që po zgjat duket se po ndikon dhe në sektorin e biznesit, sipas odave ekonomike të Maqedonisë.

Kryetari i Federatës së biznesit në Maqedoni, Mile Boshkov, për Radion Evropa e Lirë thotë se kriza politike në masë të madhe ndikon negativisht në sektorin e biznesit, veçanërisht në zhvillimin e ekonomisë, përcjell albinfo.ch.

Si më problematike Boshkov fokuson bllokimin e operacioneve financiare në mes të kompanive private dhe institucioneve të shtetit, të cilat i kanë kompetencat e kufizuara përderisa nuk formohet qeveria e re e Maqedonisë.

Ndërkaq, Fatmir Bytyçi, drejtor i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, për Radion Evropa e Lirë thotë se biznesmenët shprehen të shqetësuar nga vonesa e formimit të qeverisë, sepse kjo cenon realizimin e planeve të tyre sa i përket zhvillimit të biznesit.

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike, Danella Arsovska, e cilësoi vitin 2017 nga më të vështirët në dhjetë vjetët e fundit sa i përket zhvillimit ekonomik, si rrjedhojë e ballafaqimit të sektorit të biznesit me shumë rreziqe dhe pasiguri të vazhdueshme për shkak të krizës politike.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kriza-politike-demton-biznesin-ne-maqedoni/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.