Ëmbëlsira

Reçel nga karrota

Nëse nuk e keni provuar ende, duhet të dini që keni humbur shumë. Karrota është një perime e jashtëzakonshme. I tillë është dhe reçeli i saj…

Reçel nga karrotaPërbërësit:

• 800 ml ujë,
• 400 gr sheqer,
• 6 karrota,
• lëkurë portokalli,
• 1 shkop kanellë,
• 1 lugë gjelle niseshte,
• 1/2 limon,
• 2 lugë lëng limoni.

Përgatitja:

I përgatisim karrotat mirë dhe i coptojmë në rende.
Ndërkohë vendosim ujin së bashku me sheqerin dhe i lëmë të vlojë përreth 10 minuta.
Shtojmë shkopin e kanellës, lëkurën e portokallit dhe i lëmë të ziejnë bashkë dhe për 5 minuta.
Më pas shtojmë fetat e portokallit, 2 lugë gjelle lëng limoni, niseshten dhe në fund karrotat e grirë në rende. I përziejmë mirë dhe e lëmë reçelin të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 1 orë, derisa të ketë marrë ngjyrë të karamelizuar.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/recel-nga-karrota/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.