Bota

Zvicra, me më së shumti milionerë për kokë banori në botë

Zvicra ka më shumë milionerë për kokë banori: Gati 12% e të rriturve në vend janë milionerë, ose një në çdo 8.6 banorë

Cilat janë top 18 vendet me më së shumti milionerë. Sipas vlerësimeve të “Credit Suisse”, gati 33 milionë njerëz në mbarë botën kanë më shumë se 1 milion dollarë.

Vetëm në Amerikë jetojnë 13.6 milionë që kanë një pasuri prej mbi 1 milion dollarë, kjo është 41% e të gjithë milionerëve në botë ose më shumë nga tetë vende të kombinuara.

Zvicra ka më shumë milionerë për kokë banori: Gati 12% e të rriturve në vend janë milionerë, ose një në çdo 8.6 banorë.

18.Austri

Numri i milionerëve: 217000

17.Danimarka

Numri i milionerëve: 240,000

16.Suedi

Numri i milionerëve: 285,000

15.Holanda

Numri i milionerëve: 287000

14.Belgjika

Numri i milionerëve: 307000

13.Tajvani

Numri i milionerëve: 356000

12.Spanja

Numri i milionerëve: 386000

Korea e Jugut

Numri i milionerëve: 679000

10.Zvicra

Numri i milionerëve: 716000

9.Australi

Numri i milionerëve: 1,060.000

8.Kanada

Numri i milionerëve: 1117000

7.Itali

Numri i milionerëve: 1132000

6.Kina

Numri i milionerëve: 1590000

5.Franca

Numri i milionerëve: 1167000

4.Gjermania

Numri i milionerëve: 1637000

  1. Britania e Madhe

Numri i milionerëve: 2225000

2.Japonia

Numri i milionerëve: 2826000

1.SHBA

Numri i milionerëve: 13554000

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/zvicra-me-me-se-shumti-milionere-per-koke-banori-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.