Koronavirusi: çast pas çasti

10 arsyet pse Zvicra është më e mira në stinën e dimrit

Dimri në Zvicër do të thotë në mënyrë të pashmangshme edhe skijimin në vete, kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve e vizitojnë në fund të fundit.

Për disa nuk ka dyshim, Zvicra është më e mira në dimër. Bora e garantuar në shpatet, ushqimi i shkëlqyeshëm, festivalet kulturore të njëpasnjëshme dhe tregjet e bukura të Krishtlindjeve janë vetëm disa nga pikat kryesore.

Skijimi

Dimri në Zvicër do të thotë në mënyrë të pashmangshme edhe skijimin në vete, kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve vizitojnë në fund të fundit. Pavarësisht nëse është shkëlqimi dhe magjepsja e vendpushimeve të nivelit të lartë që po kërkoni, apo thjesht shpatet më të mira dhe më spektakolare.

 Akullnajat me bollëk

Përkundër faktit se akullnajat e Zvicrës po mundin një tërheqje të shkaktuar nga ndryshimet klimatike, vendi ende mburret me disa nga blloqet e akullit më spektakolare në Evropë. Kryesor midis këtyre forcave gjigante të natyrës është Akullnaja e Madhe Aletsch e cila shtrihet për 26 kilometra, duke e bërë atë akullnajën më të madhe në Alpe dhe në Evropë.

Banja termike

Ka kaq shumë banja termale në Zvicër sa do të jeni të vështirë të zgjidhni se cilin të freskoheni. Nëse preferoni të shikoni qytetin e Cyrihut në Wellness dhe City, ose preferoni pamjet spektakolare të maleve që ofrohen Les Bains d’Ovronnaz, do të gjeni diku që do t’ju ndihmojë të hiqni gjithë stresin e dimrit.

 

Prisni majat e maleve me dëborë

Zvicra ka mjaft mrekulli natyrore dhe shumë prej tyre duken edhe më mirë të grumbulluara në dëborë. Shumica e majave më të larta në Alpe gjenden në Zvicër si Dufourspitze, Weisshorn dhe Matterhorn i famshëm me dhëmbë, i dhëmbëzuar, pranë vendpushimit të skive të Zermatt. Dimri gjithashtu shton diçka të vogël në liqenet e shumtë të bukur të Zvicrës, veçanërisht në Oeschinensee që vezullon si një pasqyrë, duke reflektuar majat me dëborë përreth saj.

 

Tregjet e Krishtlindjeve

Tregu dimëror i Montreux është një vjedhës i shfaqjeve, kryesisht ndërsa Chateau Chillon bashkohet me festimet, duke u bërë një vend i mrekullive të dimrit që do të duan fëmijët dhe të rriturit. Në të gjithë vendin, sezoni festiv festohet me stil me qendrën e qytetit të Bazelit.

 

Kënaquni me fondue

Dimri është koha tradicionale për të ngrënë fondue dhe mund të siguroheni që asgjë nuk e shkrin të ftohtin si djathi i shkrirë. Zakonisht gjendet në të gjithë vendin, vendi më i mirë për të provuar fondue është në qytetin mesjetar Gruyeres, shtëpia e një prej djathrave që gjenden më shpesh në fondue. Rrugët e saj me kalldrëm nën dëborë janë një kënaqësi e shtuar.

 

Shesh lojrash me dëborë

Nëse skijimi nuk është gjëja juaj, ka shumë gjëra të tjera për të bërë në kohën e dimrit në dëborë. Shkoni në fushat e akullit me këpucë dëbore, tregoni aftësitë tuaja në patinazh mbi akull ose shkoni në një vend me sajë me natë. Një nga vendet më të mira për të bërë të gjitha sa më sipër dhe shumë më tepër është Interlaken, kryeqyteti i vetëshpallur i adrenalinës në Zvicër.

 

Festivalet e dimrit

Vera mund të mburret me festivalet më të mëdha në Zvicër, por muajt e dimrit vijnë me ngjarjet e tyre të shkëlqyera. Një nga më të mëdhatë është Festivali relativisht i ri Polaris në Verbier, me skenën kryesore të ulur pikërisht në shpatet e skive duke thirrur muzikën techno deri në orët e para. Të tjerët përfshijnë White Terf, i cili bashkon garat me kuaj, artin dhe muzikën në St. Moritz dhe Festivalin Ndërkombëtar të Ballonave në Château-d’Oex, një çështje krejtësisht më e qetë kur qielli është i mbushur me qindra tullumbace të ajrit të nxehtë.

 

Vendet e freskëta për të qëndruar

Dëshironi ndonjëherë të flini të rrethuar nga akulli në një iglo? Apo ndoshta pushimi në një pishinë të jashtme të ndezur me pamje të bukur të Alpeve përreth jush është më shumë lloji juaj i gjërave? Ka kaq shumë vende unike për të qëndruar në Zvicër, veçanërisht në Alpe, saqë do të prisheni për zgjedhje. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI