Lajme

10 fshatrat piktoreske në Zvicër, ja si duken ato (Foto)

Albinfo.ch ju sjell fshatrat më të bukura në Zvicër

Shumë qytete të Zvicrës mund të jenë të bukura, por fshatrat e saj Alpine buzë liqenit janë edhe më shumë të bukura dhe të veçanta. Kështu që lini librin udhëzues në shtëpi dhe kaloni mbi Cyrih, Gjenevë dhe Bazel në vizitën tuaj të radhës për të eksploruar një nga këto 10 fshatra magjike që Albinfo.ch do t’ ju sjellë.

Grindelwald

I njohur gjithashtu si ‘Glacier Village’, Grindelwald është një vend i njohur për pushime për alpinistët dhe aventurierët e etur. Një nga mënyrat më të mira për të vlerësuar bukurinë e plotë që përbën Grindelwald është që të hipni në teleferikun  e parë. Një udhëtim i ulur me teleferik, u mundëson katër personave të “fluturojnë” krah për krah duke shijuar pamjet që ka krijuar natyra.

green trees and green grass field near mountain during daytime

Photo by: Ruth Georgiev – Keystone

Guarda

Gjatë muajve të verës, vizitorët mund të fillojnë një rritje mjaft të lehtë në Piz Buin – mali i bërë i famshëm nga marka e kremit të diellit. Në dimër, fshati gjallërohet me vrapime rrëshqitëse, pista akulli dhe rrugë të skive për të argëtuar të gjithë vizitorët e tij. Një fshat me rëndësi kombëtare, bukuria e jashtëzakonshme e këtij vendi me pamje perfekte nuk duhet nënvlerësuar, transmeton albinfo.ch.

Morcote

Një fshat piktoresk buzë liqenit të Luganos, Morcote në Kantonin Tiçino, është shtëpia e disa mrekullive arkitektonike të renditura si zona të trashëgimisë zvicerane me rëndësi kombëtare. Midis këtyre janë Kisha e zbukuruar e Sant’Antonio Abate, një tempull egjiptian dhe një bollëk skulpturash greke, transmeton tutje albinfo.ch.

city buildings near body of water

Photo by: Henrique Ferreira – Keystone

Gimmelwald

Gimmelwald shtrihet në gjysmën e rrugës lart një mali në Berner Oberland. Një nga fshatrat e fundit pa makina në Zvicër, Gimmelwald është një fshat plotësisht për këmbësorë duke e bërë atë një tërheqje idilike nga jeta urbane. Merrni teleferikun nga Stechelberg dhe shijoni pamjet spektakolare të maleve dhe ujëvarave ndërsa bëni ngjitjen në Gimmelwald.

man standing on mountain

Photo by: Brooks Rice – Keystone

Interlaken

I rrethuar nga malet, Interlaken është një vend i njohur me paragliding. Ata që bëjnë shëtitje në tokë duhet të shikojnë nga qielli, ndërsa enden nëpër kopshtet japoneze, për të parë dëshminë e rrallë të dhjetëra njerëzve me madhësi zogu që fluturojnë mbi ta. Interlaken është gjithashtu porta hyrëse për të eksploruar rajonin e Jungfrau dhe vizitorët mund të marrin ekspresin Jungfraujoch nga stacioni i trenit Interlaken deri në majën e Evropës, transmeton albinfo.ch.

aerial view of city near mountains during daytime

Photo by: Alex Ghizila – Keystone

Andermatt

I ndodhur në zemër të Zvicrës Alpine, ka një bollëk aktivitetesh dhe atraksionesh për të mbajtur vizitorët që kthehen në Andermatt. Një itinerar tipik turistik veror këtu do të përfshinte shëtitje, biçikletë malore, ngjitje dhe peshkim, ndërsa fotografët dhe vlerësuesit e panoramave mahnitëse paqësore do të pëlqejnë një udhëtim në trenin më të ngadaltë në botë: Glacier Express, i cili do t’ju çojë deri në Zermatt.

grass and rocky mountain during day

Photo by: Tobias Oetiker – Keystone

Spiez

Dominuar nga një kështjellë e bukur, Spiez është një fshat i qetë i vendosur në buzë të Liqenit Thun. Pikat kryesore nga ky fshat i vogël përfshijnë një rritje rrethore prej 14 miljesh, duke premtuar pamje të shkëlqyeshme të terrenit malor dhe ujërave të ndritshme të liqenit blu, dhe një vizitë në kishën 1000-vjeçare brenda kështjellës së Spiez-it.

rainbow in city

Photo by: iMike Stettler – Keystone

Wengen

Jo larg nga kryeqyteti, Berna, fshati Wengen shtrihet në këmbët e vargmalit imponues Eiger-Mönch-Jungfrau. Vetëm pamjet janë një arsye e mjaftueshme për të bërë një udhëtim në Wengen, por ata që janë në kërkim të një aventure më pak sigurisht nuk do të zhgënjehen.

brown wooden house on hill

Photo by: Josef Ivan Jimenea – Keystone

Appenzell

Arkitektura tradicionale dhe fasadat shumëngjyrëshe të sheshit kryesor dhe rrugës së Appenzell tërheq vizitorët në qendrën e saj vit pas viti. Shtëpia e një kështjelle mbresëlënëse, kisha katolike dhe salla e qytetit e mbuluar me murale, një turne me guidë përreth më të mirëve të mrekullive arkitektonike të fshatit është gjithmonë një kënaqësi.

brown house near green trees and mountain during daytime

Photo by: Claudio Biesele – Keystone

Zernez

Duke vepruar si portë hyrëse për në Parkun Kombëtar Zviceran, Zernez është lehtësisht i arritshëm nga vendet fqinje të Zvicrës, Italia dhe Austria. Alpinistët dhe motoçiklistët e malit do të dashurohen me Zernez menjëherë pasi ofron një rrjet shtigjeve të pakonkurueshme nga shumë fshatra të tjerë në vend. /Albinfo.ch.

landscape photography of mountain pass

Photo by: Tomoe Steineck – Keystone