Lajme

10 gjërat që zviceranët bëjnë në kohën e tyre të lirë

A keni menduar ndonjëherë se çfarë bëjnë zviceranët pas punës dhe në fundjavë? Ne kemi bashkuar 10 nga aktivitetet më të njohura të kohës së lirë të zviceranëve – dhe disa janë krejtësisht pa pagesë

Hiking dhe pikniqe

Nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh peizazhin e mrekullueshëm të Zvicrës dhe aksesin e lehtë në shtigje të ndryshme ecjeje dhe pamje të mahnitshme, shëtitjet dhe piknikët janë ndër aktivitetet e preferuara të zviceranëve në natyrë dhe bëjnë një kalim kohe të mrekullueshme, jo shumë dembel, pasdite të së dielës, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Në fakt, hiking është aktiviteti sportiv më i popullarizuar në vend me 97 për qind të popullsisë zvicerane që shijon një ecje shpesh, rregullisht ose herë pas here. Nga kjo, 57 për qind e njerëzve të moshës 15 vjeç e lart bëjnë shëtitje rregullisht. Kjo korrespondon me rreth 4 milionë zviceranë!

Por ndërsa mosha mesatare e alpinistëve zviceranë është 50 vjeç, entuziazmi për ecje është i dukshëm edhe tek 15 deri në 29 vjeç, grupmosha më e re, me një rritje të regjistruar kohët e fundit në mesin e grave të reja.

Hiking në fakt konsiderohet një sport i përjetshëm për zviceranët dhe shumë e mbajnë atë deri në pleqëri si një nga sportet e pakta që praktikohet nga njerëzit mbi 74 vjeç, përcjell tutje albinfo.ch.

Takimi i miqve

Sipas Zyrës Federale të Statistikave, takimi me miqtë është po aq i lartë (97 për qind) në listën e prioriteteve zvicerane, ku shumica zgjedhin të takohen pas orarit të punës (5 pasdite deri në 18:00).

Pasi të përfundojë puna për ditën, zviceranëve u pëlqen të shkojnë për një darkë të rastësishme me një mik, të ngopin me pak pazar, të shijojnë një pishinë ose thjesht të mblidhen për një kafe.

Megjithatë, meqenëse zviceranët e marrin shumë seriozisht përpikmërinë dhe etikën e punës, mos prisni që të festoni gjatë gjithë natës në një ditë jave.

Bëhuni në formë

Duke folur për djersitjen, ka pasur një bum të vërtetë të fitnesit në Zvicër vitet e fundit dhe 92 për qind e zviceranëve e marrin palestrën e tyre mjaft seriozisht për ta praktikuar atë herë pas here, rregullisht ose fetarisht.

Ndërsa disa që zgjohen herët do të shtrydhin një stërvitje të shpejtë para punës, ta bësh këtë në palestër do të jetë pothuajse e pamundur – përveç nëse menaxheri juaj tregohet tepër bujar.

Palestrat e Zvicrës kanë tendencë të hapen pas orës 8 të mëngjesit dhe të mbyllen në orën 21:30 gjatë javës, kjo është arsyeja pse ju keni më shumë gjasa t’i gjeni zviceranët duke u stërvitur pas punës, ose menjëherë para darkës, ose pak kohë pas. Disa zviceranë gjithashtu pëlqejnë të shkojnë në palestër herët të shtunën në mëngjes diku midis orës 8:30 të mëngjesit dhe ora 12 pasdite, përcjell tutje albinfo.ch.

Festivalet e fshatit, rrethit dhe klubit

Tre të katërtat e njerëzve që jetojnë në Zvicër shfrytëzojnë çdo mundësi për të qenë pjesë e komunitetit të tyre duke marrë pjesë në festa më të vogla të organizuara nga fshatra, rrethe ose klube (Vereine).

Këto të fundit janë të shkëlqyera nëse ndodh që jeni anëtar i një klubi lokal social ose sportiv dhe zakonisht mbahen gjatë fundjavës.

Lojëra me letra dhe tavolinë

Ndërsa gjithmonë mund të ftoni disa miq për një natë lojërash në tryezë të premten, shumë zviceranë zgjedhin të regjistrohen në klubet lokale të lojërave me letra, si Jassen i preferuari i të gjitha kohërave – loja kombëtare me letra të Zvicrës – për t’u përballur me konkurrencë më serioze. Në mënyrë tipike, takimet zhvillohen gjatë javës nga ora 19:00 deri në orën 22:00 ose të shtunën pasdite nga ora 14:00 e tutje. Një total prej 76 për qind e zviceranëve renditën lojërat me letra dhe tavolinë si një aktivitet që ata kënaqin duke i bërë në kohën e lirë. Pra, herën tjetër që po kërkoni të miqësoheni me një zviceran, pse të mos sugjeroni një raund të Monopolit?

Festivalet

Disa nga festivalet më të mëdha të Zvicrës kanë bërë gjithashtu listën me shtatë nga dhjetë persona në vend që u janë bashkuar festimeve në shkallë të gjerë si 1 gushti (Bundesfeiertag), Fasnacht dhe festivale të ndryshme muzikore.

Kinematë

Kinematë janë një nga vendet e preferuara të fundjavës për zviceranët, por ndryshe nga shumë vende të tjera evropiane që shfaqin filma të tërë pa asnjë ndërprerje (duke përjashtuar celularin e çuditshëm!), në Zvicër shumica e filmave ndahen në mes duke lejuar audiencën të përdorë tualet dhe të blejë. (më shumë) snacks.

Megjithëse zviceranët i duan shfaqjet e natës vonë të shtunën, shumë prej tyre vizitojnë kinemanë të hënën ose të martën. Në varësi të kantonit, rrethit ose qytetit ku banoni, shumë kinema zvicerane japin një zbritje prej 20 për qind të hënën ose të martën, sepse ajo ditë quhet “Kinotag” (dita e kinemasë).

Kopshtet zoologjike

Sipas një studimi të vitit 2020 nga Verband der Zoologischen Gärten, një e treta e vizitorëve të kopshtit zoologjik zviceran (33 për qind) kishin qenë në një kopsht zoologjik në 24 muajt e fundit. Pothuajse gjysma (47 për qind) vizituan një kopsht zoologjik dy ose tre herë në atë kohë dhe 12 përqind thanë se kishin qenë në kopshtin zoologjik afërsisht katër deri në pesë herë. Kopshti zoologjik i Cyrihut numëroi 1.270.000 vizitorë vetëm në vitin 2021.

Është e panevojshme të thuhet se zviceranët i duan kopshtet zoologjike të tyre dhe të pyetur se nga e ka origjinën kjo dashuri, 26 për qind e vizitorëve thanë se admirimi i tyre për kopshtet zoologjike nxitet nga nevoja për të mbrojtur dhe për t’u kujdesur për jetën e egër.

Një tjetër 23 për qind e vizitorëve thanë se motivimi i tyre për të shkuar kaq shpesh është të mësojnë më shumë për kafshët, ndërsa 22 për qind mendojnë se kopshtet zoologjike janë jetike për fëmijët. Ashtu si me shëtitjet, shumica e zviceranëve i lënë vizitat e tyre në kopshtin zoologjik për fundjavë ose sa herë që fëmijët e tyre janë jashtë shkollës.

Kopshtet botanike

Zvicra ka një sërë kopshtesh të mrekullueshme botanike ku vizitorët magjepsen nga mijëra lule dhe specie bimore vendase. Rreth 48 për qind e popullsisë zvicerane pëlqen të frekuentojë kopshtet botanike të vendit, veçanërisht gjatë dimrit të akullt!

Në Cyrih, ju mund të vizitoni jo një, por tetë kopshte botanike, me më të njohurit që është Botanischer Garten der Universität Zürich. Kopshti mirëpret vizitorët nga ora 7 e mëngjesit deri në orën 19:00 gjatë javës (mars – shtator) dhe 08:00-18:00 në muajt e dimrit falas.

Edhe pse veçanërisht popullor gjatë fundjavave, shumë banorë të qytetit të Cyrihut bëjnë një vizitë në kopsht në kohën e drekës për t’u mrekulluar me mbi 7000 speciet e ndryshme bimore të tij dhe për të shijuar një drekë të lirë në mensën e universitetit. Pssst, ky i fundit është i destinuar për studentë dhe studiues, por kushdo është i mirëpritur!

Klubet e natës

Kjo mund të jetë paksa tronditëse, por disa zviceranë të zgjedhur, përkatësisht 37 për qind, pëlqejnë të jetojnë herë pas here në një klub nate! Nëse po kërkoni të kërceni gjatë gjithë natës, mbani mend se klubet e natës zvicerane në përgjithësi nuk hapen para orës 23:00 dhe festa definitivisht nuk fillon para se ora të shënojë mesnatë.

Ata që kërkojnë të përfitojnë sa më shumë nga paratë e tyre mund të dëshirojnë ende të mbërrijnë herët pasi shumica e klubeve mbyllin dyert e tyre në orën 4 të mëngjesit.