Lajme

10 mënyra se si mund të kurseni para nëse jetoni në Cyrih

Është e vetëkuptueshme që të jetosh në Cyrih është e shtrenjtë, në të vërtetë shpesh renditet si qyteti më i shtrenjtë në botë. Por ka mënyra për të jetuar në qytet me një buxhet

Shkarkoni aplikacione ushqimore

Ndërsa jemi në temën e blerjeve të ushqimit, ka shumë mënyra për të kursyer para në faturën tuaj të ushqimit në Cyrih. Banorët tani mund të shkarkojnë aplikacione, të tilla si TooGoodToGo, për të marrë sende ushqimore me çmim të lirë, pasi një numër në rritje i shitësve të ushqimit dhe restoranteve zgjedhin të shmangin mbeturinat e ushqimit.

Këshillë: Rreth një orë para mbylljes, shumë supermarkete do të ofrojnë oferta të lira për ushqime të ndryshme, qofshin fruta, bukë, mish ose perime, për të shmangur humbjen e tyre – dhe mbani mend, data më e mirë para në paketim bën nuk do të thotë që produkti nuk mund të konsumohet më nga ajo datë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ecja

Nëse ka ndonjë gjë që na ka mësuar një pandemi globale, është se marrja e djersës suaj nuk duhet t’ju kushtojë shumë – ose ndonjë – para.

Ndërsa ecja në qytetin më të madh të Zvicrës në fillim mund të tingëllojë e pazakontë, Cyrihu ofron 3000 kilometra shtigje të mrekullueshme ecjeje. Alpinistët mund të shëtisin pranë Liqenit të Cyrihut, të vizitojnë Ujëvarat mbresëlënëse të Rhine-it ose të shkojnë në Uetliberg, i cili ofron një pamje panoramike të qytetit dhe liqenit për disa kardio shumë të nevojshme.

Preferoni të qëndroni brenda, por ende dëshironi një stërvitje të shpejtë dhe efektive? Në ditët e sotme, gjithçka që ju nevojitet është telefoni juaj inteligjent dhe aplikacioni i duhur i fitnesit për t’ju ndihmuar. Përndryshe, drejtohuni në YouTube për disa ushtrime të qeta joga, përcjell tutje albinfo.ch.

Blini të dorës së dytë

Është një e vërtetë e pranuar botërisht: blerjet janë një nga argëtimet e preferuara të njerëzve – por nuk duhet të kushtojnë një pasuri. Nëse po kërkoni të shmangni çmimet e larta të Cyrihut, tregjet e pleshtave të qytetit janë bastja juaj më e mirë.

Çdo të shtunë (07:00-17:00), tregu më i madh dhe padyshim më i mirë i pleshtave të Cyrihut, Bürkliplatz, ofron gjithçka nga bizhuteritë e deri te antiket nën hundën e shitësve me pakicë në Bahnhofstrasse.

Për ata që kanë një lëvizje të ardhshme ose një sy për vintage, Cyrihu ka gjithashtu pjesën e tij të drejtë të mobiljeve të mira të përdorura në ofertë. Në Kalkbreitestrasse 10 dhe Feldstrasse 24 (të shtunave) mund të gjeni Möbel Zürich. Këtu mund të blini sende të vjetra të restauruara dhe të rinovuara si karrige, divane, tavolina dhe mobilje kopshti nga shekulli i 20-të për një çmim të arsyeshëm, përcjell tutje albinfo.ch.

Qira më lirë

Pyete veten këtë: A duhet të jetoj në qendër të qytetit? A kam nevojë për një gardërobë me shëtitje? A duhet të jetë një apartament i ri? A kam nevojë për një hapësirë ​​të veçantë për zyrë?

Nuk është sekret që vendosja për të lënë pas jetën e qytetit ose zgjedhja e një apartamenti më të vogël mund t’ju kursejë shumë nga qiraja. Komunitete të tilla si Wila, Langnau am Albis dhe Steinmauer kanë lidhje të shkëlqyera me Cyrihun me qira shumë më të lira.

Përndryshe, ju gjithashtu mund të konsideroni të transferoheni me një mik ose partner për të ulur kostot e qirasë.

Blini një makinë të përdorur

Nëse tashmë jetoni në periferi të Cyrihut, mund ta gjeni veten të dëshiruar për një makinë për të eksploruar fshatrat simpatikë të Zvicrës.

Kur blini një makinë, mbani në mend se zhvlerësimi i një makine të re është më i madhi në vitet e para dhe gradualisht zvogëlohet me kalimin e viteve. Meqenëse makinat e reja humbasin vlerën çdo ditë – dhe shpejt – nuk ka kuptim të blini të reja.

Kur blini një makinë të përdorur, mbani në mend se mund të kurseni edhe më shumë para duke zgjedhur të shkoni për një makinë të vogël që konsumon më pak karburant. Në mënyrë të ngjashme, kushtojini vëmendje kostove të shërbimit dhe riparimit që do të vijnë me zotërimin e asaj makine sipas zgjedhjes suaj, në mënyrë që të mos ketë surpriza (të kushtueshme) më vonë.

Ndarja është kujdes

Ndarja është padyshim një nga mënyrat më të mira për të mos humbur shijimin e një fluksi të vazhdueshëm të artikujve të rinj pa pasur nevojë të mburresh.

Keni një dollap plot me rroba, por asgjë për të veshur? Të gjithë kemi qenë atje. Lajmi i mirë është se mund të shkoni te Kleiderkorb.ch dhe të shkëmbeni disa nga pjesët tuaja të vjetra për një artikull të preferuar më parë. Mbani një sy për transportin dhe shitjet falas që rriten sa herë që rrobat ofrohen pa u shitur për një kohë të gjatë.

Nëse preferoni të ndërroni rrobat personalisht, kini kujdes për dollapin me këmbë. Organizata ofron shkëmbime veshjesh personalisht në data të ndryshme, në qytete të ndryshme.

Një tjetër artikull i dobishëm për t’u ndarë janë librat. Tani ne e dimë se librat janë jashtëzakonisht të shtrenjtë në të gjithë Zvicrën dhe mungesa aktuale e letrës mund të çojë në rritje të çmimeve më tej, por nuk janë të gjitha lajmet e këqija.

Faqet e internetit, të tilla si biblioteka e vetëshpallur e kutisë postare, brikabibi, i lejojnë lexuesit të shkëmbejnë librat në internet lehtësisht. Çdo anëtar mund të shtojë librat që ka dhe që nuk lexon ose nuk ka më nevojë në faqen e internetit për një shkëmbim dhe në vend të kësaj të kërkojë libra të rinj në zonën e tij.

Ulja e kostove ndihmëse

Zvicra ka tarifa të ndryshme të energjisë elektrike për kohë të ndryshme. Për shembull, energjia elektrike është pak më e lirë gjatë natës sesa gjatë ditës, dhe ju mund ta përdorni këtë në avantazhin tuaj. Vëreni makinën larëse në mbrëmje ose zgjohuni herët për të bërë një larje të shpejtë para punës.

Në mënyrë të ngjashme, bëjeni zakon që të hiqni nga priza pajisjet elektrike kur nuk i përdorni, të ulni cilësimin e radiatorit nëse dhoma është mjaft e ngrohtë dhe mos e ndizni lavastoviljen menjëherë pas darkës (nëse është e mundur). Ndryshime të vogla si këto mund të nënkuptojnë se energjia elektrike dhe kostot e tjera shtesë do të jenë më të ulëta në baza mujore.

Kurseni në udhëtim

Pavarësisht nëse jeni duke vizituar Cyrihun për ditën ose jeni duke shijuar statusin e rezidentit të përhershëm, ka mënyra të dobishme për të kursyer para kur përdorni lidhjet e tij të transportit publik.

Nëse jeni në qytet gjatë ditës, Zürich Card është një mënyrë e shkëlqyer dhe e përballueshme për të lëvizur. Për vetëm 27 CHF, të rriturit mund të udhëtojnë “falas” për 24 orë në tramvaje, autobusë, trena, varka dhe teleferikë (klasi i dytë) si në qytet ashtu edhe në zonat përreth. Karta përfshin gjithashtu turne mini dhe të vegjël në liqen, një turne në lumë dhe hyrje falas ose zbritje në muzetë më të njohur të Cyrihut.

Për ata që jetojnë në Zvicër, investimi në një biletë gjysmë bilete është pothuajse i domosdoshëm. Pas një pagese 120 CHF, udhëtimi me transport publik (klasi i dytë) kushton vetëm gjysmën e shumës totale.

Shkurtoni taksat

Lajm i mirë për pronarët e sistemeve fotovoltaike. Nëse jeni ndër pronarët me fat të pronave në kantonin e Cyrihut me një sistem fotovoltaik, atëherë tani mund të paguani më pak taksë për energjinë elektrike pas një ndryshimi të fundit nga zyra e taksave kantonale.

Nuk jeni pronar i pronës? Ju ende mund të kurseni në taksa në mënyra të tjera, për shembull duke ndjekur arsimim të mëtejshëm. Nëse jeni aktualisht në arsimim të mëtejshëm ose për të shtuar punën tuaj aktuale ose për t’ju ngritur në shkallët e karrierës në të ardhmen, mund të zbritni deri në një maksimum prej 12,000 CHF nga të ardhurat tuaja të tatueshme. Përveç kostove të kursit, ju gjithashtu mund të zbrisni çdo shpenzim të lidhur, si tarifat e ekzaminimit, shpenzimet e udhëtimit dhe shpenzimet për literaturën e specializuar.

Pini ujë rubineti

Një mënyrë shumë e thjeshtë për të kursyer para – dhe planetin – shpejt është të pini ujë nga rubineti. Jo vetëm që mund të kurseni para në faturën tuaj javore të ushqimit, sipas Zyrës Federale të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë FSVO, ai është gjithashtu alternativa më e shëndetshme ndaj ujit mineral të ambalazhuar për shkak të ekuilibrit më të mirë ekologjik.

E dëgjuat mirë. Uji i Zvicrës plotëson standardet e cilësisë shumë të lartë me rreth 80 për qind që vjen direkt nga burimet nëntokësore dhe pjesa tjetër merret nga liqenet e saj të shumtë.