Lajme

11 fakte të çuditshme që tregojnë se Zvicra është vërtet unike

Me Ditën Kombëtare të Zvicrës më 1 gusht, kjo është një kohë e mirë për të eksploruar disa fakte të pazakonta dhe magjepsëse - megjithëse ndoshta jo gjerësisht të njohura - për Zvicrën

Thjesht përmendja e 1 gushtit ka të ngjarë të ngjallë imazhe të livadhit të bukur Rütli, ku thuhet se u hodhën themelet e Zvicrës më 1291. Kjo ishte kur përfaqësuesit nga Uri, Schwyz dhe Nidwalden nënshkruan Kartën Federale, duke premtuar se “do të ndihmonin njëri-tjetrin me çdo mjet të mundshëm kundër një dhe të gjithë ata që mund të shkaktojnë mbi ta dhunë ose padrejtësi brenda dhe jashtë luginave të tyre”. Dhe, pjesa tjetër, siç thuhet, është histori, transmeton albinfo.ch.

Megjithatë, përtej kësaj historie që përcakton fillimet e Zvicrës, ka aspekte të tjera, megjithëse më pak të njohura, historike dhe kulturore të së shkuarës dhe të tashmes së këtij vendi që ia vlen të shikohen ndërsa vendi feston ditëlindjen e tij të 731-të. Këtu është një përmbledhje e disa fakteve kurioze, të pazakonta dhe interesante, si dhe tipike të çuditshme dhe të çuditshme zvicerane, transmeton tutje albinfo.ch.

Zvicra ka një piramidë

Të gjithë e dinë që Alpet ndodhin natyrshëm në Zvicër, por nuk prisni të gjeni një piramidë këtu. Ndërsa nuk është aspak si emrat e saj në Egjipt – për një, është një mrekulli e natyrës dhe jo e krijuar nga njeriu – piramida zvicerane, e quajtur Niesen, formon një majë të përkryer gjeometrike. I palidhur me malet e tjera në Alpet Bernese ku jeton, ai qëndron i vetëm, me pamje skenike nga liqeni Thun.

Pulë satanike

Sipas një libri të titulluar “Almanak i një pelegrini”, në vitin 1471 një pulë në Bazel lëshoi ​​një vezë shumëngjyrëshe. Banorët e qytetit e akuzuan menjëherë zogun e gjorë se ishte i pushtuar nga djalli dhe e dogjën në turrën e druve.

A është kështu origjina termi ‘vezë të devilizuara’? Nuk jemi të sigurt.

Avokati i peshkve

Përpara shekullit të 21-të dhe ligjeve të ndryshme të mirëqenies së kafshëve. Në fakt, një avokat i Cyrihut, Antoine Goetschel, ia kushtoi karrierën e tij mbrojtjes së të drejtave të kafshëve në gjykatë. Ai u bë titujt kryesorë në vitin 2010, kur ai përfaqësoi një pike 22 kilogramësh që ai pretendoi se e pësoi kur një peshkatar vendas e rrëmbeu përafërsisht atë për 10 minuta përpara se ta tërhiqte nga ujërat e akullta të liqenit të Cyrihut.

Karavidhet

Në të njëjtën mënyrë, në vitin 2018 Zvicra miratoi një ligj që e bën të paligjshme zierjen e një karavidhe të gjallë, duke e konsideruar këtë praktikë mizore, pasi karavidheët me sa duket ndjejnë dhimbje. Në vend të kësaj, ky legjislacion, i pari i këtij lloji në botë, bën thirrje për një vdekje më njerëzore duke “i bërë karavidhetë të pavetëdijshëm” përpara se t’i hedhin në ujë të përvëluar.

Majmunët

Në rregull, kështu që mund të duket se një trend po shfaqet këtu, por në vitin 2022 kantoni zviceran i Baselstadt shkoi në votime për të votuar mbi një temë referendumi për t’i dhënë të drejtat e primatëve. Megjithatë, votuesit nuk po majmunonin, duke e hedhur poshtë idenë me një shumicë prej 75 për qind.

Ogre i Bernës

Siç raportoi The Local, kryeqyteti i Zvicrës ka një Kindlifresserbrunnen të frikshëm, që përkthehet fjalë për fjalë si shatërvani i ngrënësit të fëmijëve të vegjël. “Ndoshta edhe më shqetësuese është se askush nuk di shumë për statujën, më së paku pse po ha një fëmijë të zhveshur – dhe me sa duket po planifikon të hajë edhe pak nga thesi i fryrë”.

Ka disa teori që përpiqen të shpjegojnë se çfarë supozohet të përfaqësojë në të vërtetë statuja. Disa janë të kokshëm, ndërsa të tjerët janë tepër problematikë. Një teori kryesore është se statuja është një përfaqësim i Krampusit, një krijesë mitike në pjesën më të madhe të Evropës gjermanofolëse, e cila del në kohën e Krishtlindjeve për të ndëshkuar fëmijët që janë sjellë keq – megjithëse nuk jemi saktësisht të sigurt se si është një fëmijë, supozohet të mësojë mësimin e tij ose të saj duke u ngrënë.

Një grua klithëse e qytetit

Pas mbi 600 vjetësh rojë nate, zëri i një gruaje tani kumbon fort dhe qartë mbi Lozanë. Që kur u punësua për këtë punë në gusht 2021, roje ka shpallur orët çdo natë nga ora 22:00 deri në 2 të mëngjesit nga kambanorja e katedrales së mrekullueshme gotike të qytetit, një pikë referimi me pamje nga çatitë e qytetit piktoresk të qytetit të vjetër.

‘Bünzli’

Termi Bünzli është një fyerje zvicerano-gjermane për të përshkruar një lloj personi të caktuar, i cili është i vendosur në mënyrat e tyre, është mendjengushtë dhe përpiqet dëshpërimisht të qëndrojë pas traditës. Ata janë të bezdisshëm, të përpiktë, të turpshëm dhe pa ndryshim rregulla të shurdhër. Çuditërisht, nuk ka karaktere ekuivalente në pjesën franceze ose italiane të Zvicrës – bëjeni atë që dëshironi.

Jo një Bünzli, por një vetmitar

Në vitin 2016, qyteti i Solothurnit shpalli një vend të lirë pune për një vetmitar për të jetuar një ekzistencë të vetmuar në një kasolle të izoluar si shpellë pranë një gryke.

Përshkrimi i punës së tij: kujdesuni për kishëzën aty pranë dhe shpërndani mençuri për turistët.

Ish-polici Michael Daum rrëmbeu pozicionin që ka ekzistuar që nga shekulli i 15-të. Nga të gjitha llogaritë, ai nuk është një Bünzli.

Dashuria për orët e kishës me kambanat e lopëve

Zviceranët kanë një dashuri të veçantë për të dëgjuar zhurmën e këmbanave të lopës dhe tingujt e orëve të kishës në kullë – pa marrë parasysh sa fort, sa shpesh dhe sa vonë natën.

Njerëzit – të cilët shpesh janë të huaj – që ankohen për mungesën e gjumit për shkak të zhurmës së pandërprerë, përjashtohen dhe u mohohet shtetësia zvicerane.

Këta individë që kërkojnë heshtjen mund të aplikojnë gjithmonë për punë si vetmitarë.

Lopët sundojnë

Zviceranët i duan lopët e tyre, me ose pa zile në qafë.

Ata e kombinojnë këtë dashuri për bagëtinë me prirjen e tyre për të mbajtur statistika. Në këtë mënyrë ata e dinë se sa lopë ka në Zvicër: afërsisht 1.5 milionë.

Jo vetëm kaq, por ata gjithashtu e dinë se cilët emra janë më të popullarizuar në mesin e gjedhit: pesë të parët janë Fiona, Diana, Bella, Bianca dhe Nina.

Jo, kjo nuk është aspak e çuditshme.