Shqiperia

Gjykata e Apelit ia njeh Sali Berishës vulën e PD-së

Rikthimin e vulës së Partisë Demokratike në duart e tij, Sali Berisha nuk e konsideron si një fitore personale, por një humbje të Edi Ramës dhe një fitore të demokracisë. Fill pasi Gjykata e Apelit i dha të drejtë “Rithemelimit”, nga “arresti i shtëpisë” ku ndodhet prej 30 dhjetorit, tashmë kryetari në fuqi i PD-së zgjodhi t’i dedikonte disa rreshta falënderimi demokratëve, që nuk u dorëzuan.

“Mesazh për anëtarët dhe mbështetësit e PDSH!Të dashur demokrate dhe demokratë, simpatizante dhe simpatizantë të PD. Sot është dita të falënderoj dhe të përulem me respektin më të madh para çdo demokrateje e demokrati që shkroi historinë në kuvendin e 11 Dhjetorit! Kjo nuk është historia e Sali Berishës, por historia e demokracisë dhe opozitarizmit, është mishërimi i aksiomës se Zoti është me qëndrestarët dhe guximtarët! Askush më shumë se demokratët nuk e kanë provuar këtë përgjatë këtyre 30 viteve, ne 1992 në rrëzimin e diktaturës, në 97 përgjatë rebelimit të kuq, por dhe sot ku pavarësisht presionit padrejtësive e kërcënimeve ata ja dolën, as të mos kapen, as te mos shiten dhe mbi të gjitha të mos zhduken! Qëndruan për Flamur! Këtij vendimi historia do t’i njohë meritën e madhe të parandalimit të një mynxyre të vërtetë për vendin, kapjen e pluralizmit politik nga partia shtet. (…) Sot nuk ka fituar Sali Berisha, por demokracia. I vetmi i humbur sot është Edi Rama.”, shkruan Berisha.