Lajme

2 mësues rezultojnë pozitivë, 800 nxënës në pushime të parakohshme verore

Ndërkohë, është urdhëruar një karantinë dhjetë ditore për 80 mësues të shkollës në fjalë

Dy punonjës të një shkolle në Yverdons-les-Bains të Kantonit të Vaud-it, kanë rezultuar pozitivë pas testit të bërë për virusin e koronës.

Për këtë arsye, autoritetet e kantonit kanë vendosur të mbyllin shkollën me 800 nxënës një javë para pushimeve verore dhe t’i vendosin mësuesit në karantinë, shkruan agjencia e lajmeve Keystone-SDA.

Nxënësit nuk preken nga karantina, transmeton albinfo.ch. Tani, ata mund të shkojnë me pushime, ka thënë Julien Schekter, zëdhënës i Departamentit të Edukimit, në Kantonin Vaud.

Ndërkohë, është urdhëruar një karantinë dhjetëditore për 80 mësues nga 31 klasa të mesme dhe 9 fillore të shkollës në fjalë, përcjell albinfo.ch. Familjet e fëmijëve dhe stafi i shkollës janë njoftuar lidhur me rastin nga mbrëmja e të hënës deri në mëngjesin e të martës (sot).