Lajme

Tropojani që sfidon majat e kuzhinës franceze

Tropojani, i apasionuar pas kuzhinës dhe specialiteteve franceze

Armand Hasanpapaj është vetëm 25 vjeç dhe prej vitesh ushtron profesionin e kuzhinierit në Francë, shkruan albinfo.ch.

Kuzhina për të është vendi ku realizon çdo ide lidhur me përgatitjen e ushqimeve që shquhen për shije të veçantë dhe dekore mbresëlënëse.

Duke qenë se çdo vend ka specialitete të ushqimeve, ato të tropojanit dallohen fare lehtë në Francë, si nga ana e gatimit, ashtu edhe për nga prezantimi dhe garnitura e pjatave, e cila punohen me shumë delikatesë nga ai.

Franca është një nga shtetet që njihet për ushqimet e saj më të mira në botë. Por, përfshirja e kuzhinierit shqiptar brenda këtij shteti ka bërë që kuzhina franceze të jetë edhe më e pasur dhe më e frymëzuar, duke i futur edhe ushqimet tradicionale shqiptare brenda shoqërisë franceze.

Armandi u bë i famshëm në gjithë Francën për mënyrën e veçantë të përgatitjes së ushqimit, si ëmbëlsirat, ashtu edhe gjellët dhe brumërat. Shumë kuzhinierë me eksperiencë të lartë kanë shijuar pjatat e mrekullueshme të përgatitura nga ai, duke u ndarë të mahnitur me ushqimet e tij.

Ai mori pjesë edhe në programin “Objectif Top Chef”, i cili mbahet në Francë. Pavarësisht konkurrencës së madhe, profesionaliteti i të riut shqiptar e ka habitur jurinë, duke u renditur ndër finalistët më të mirë.

Përveç tjerash, Armandi tashmë është kthyer në sensacionin e internetit me videot e tij të gatimit, duke treguar shumë receta të ndryshme, me theks të veçantë ato shqiptare dhe franceze, shkruan tutje albinfo.ch.

Nga Shqipëria, për t‘u bërë një emër suksesi në Francë

Armandi është me prejardhje nga Tropoja, por ka jetuar dhe është shkolluar në Tiranë. Ka gati 9 vjet që ai jeton dhe punon në Francë, ku nisi edhe shkollën e kuzhinës.

Vlen të theksohet se Franca ishte destinacioni i parë dhe i vetëm i tij i jetës, deri më tani.

Si për çdo shqiptar, realiteti i vendlindjes me atë të Francës ishte ndryshe. Përshtatja, ambienti, gjuha, shoqëria, kultura dhe punësimi kanë qenë disa nga sfidat, të cilat pothuajse çdo mërgimtar i ka përjetuar në fillmet e veta në mërgim.

Njëjtë ka ndodhur edhe më Armandin, për të fillimi ishte i vështirë, sepse nuk kishte njohuri rreth gjuhës, por dëshira dhe vullneti i tij ishin më të mëdha se sfidat që ai kishte para vetes në atë kohë, pavarësisht moshës së re.

“Në Francë nuk kanë shumë qejf që emigrantët të arrijnë diçka. Unë nuk kam shumë kohë në Francë, edhe gjuha më pengon pak. Ndoshta nuk duan të shohin të huaj të jenë të suksesshëm në vendin e tyre. Por, unë kam marrë forcë dhe duke qenë se vij nga një vend i vogël, kam dashur të tregoj se edhe nga Shqipëria mund të dalin chef-a shumë të mirë”, është shprehur Armandi.

Personi kryesor që e ka shtyrë drejt suksesit Armandin pa dyshim që ka qenë nëna e tij, Fatimja, e cila në Shqipëri, Tiranë, zotëronte një dyqan ëmbëlsirash. Ai ndoqi zanatin e së ëmës dhe me shumë sukses tani po depërton në kuzhinën franceze, shkruan albinfo.ch.

Finalist i “Objectiv Top Chef” në Francë

Armand Hasanpapaj, i cili prej vitesh ushtron profesionin e kuzhinierit në Francë, është cilësuar si një nga më të mirët e gastronomisë franceze. Ai ka qenë pjesë e shumë konkurseve në këtë fushë, ku dhe është vlerësuar me disa çmime.

Ani pse i ri në moshë, me profesionalitetin dhe dashurinë që ka për ushqimet, iu bë e mundur që ai të punojë me “Chefs” më të mëdhenj me bazë në Lyon: si Mathieu Viannay, Fabrice Moya, Régis Marcon.

Ai u rendit i katërti në finalen e “Objectif Top Chef”, e cila mbahet në Francë dhe është programi më i famshëm për fushën e gastronomisë në këtë shtet.

Në këtë program kishte sfida dhe konkurrenca ishte e madhe, mirëpo profesionaliteti i të riut shqiptar e ka habitur jurinë, duke e cilësuar nga më të mirët dhe me aftësi mbresëlënëse pune. “Çdo pjatë e përgatitur nga Armandi është një pikturë në vete”, është shprehur juria e “Objectif Top Chef”.

Për tre vjet rresht Armandi ishte pjesë e një gare të rëndësishme gatimi në “Refugee food festival”, ku ka servirur gjithmonë gatime dhe specialitete të veçanta, duke përforcuar profesionalitetin e tij në këtë fushë.

Dashuria për ushqimet tradicionale shqiptare

Kuzhina shqiptare është një përzierje e influencave të ndryshme, e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saj të veçanta.

Pa dyshim se ndër recetat e preferuara të Armandit janë edhe disa prej gatimeve shqiptare, si bakllavaja dhe byreku.

“Pjata e parë që kam mësuar nga gatimet është byreku. E shikoja se si hidhte petën e byrekut dhe mendoja se ishte diçka fantastike. Shpeshherë më kërkojnë të gatuaj byrek. Është diçka shumë e shijshme. Ndërsa për mua ushqimi i preferuar shqiptar vjen nga krahina jonë në veri dhe quhet leqenik misri”, tregon Armandi.

Armandi është një emër premtues në kuzhinën franceze.

Një portet për Armand Hasanpapaj ishte postuar në magazinen albinfo.ch të muajit mars 2021!

/Albinfo.ch