Lajme

5 fshatra të bukura zvicerane të vendosura më pak se një orë larg Bazelit

Jetoni në ose përreth Bazelit dhe dëshironi të largoheni, por nuk keni shumë kohë? Këto pesë fshatra të bukura janë më pak se një orë larg, duke i bërë ata të përsosur për një udhëtim ditor

Këto pesë fshatra janë përzgjedhur nga “Les plus beaux Villages de Suisse” (Fshatrat më të bukur në Zvicër), një organizatë e cila synon të mbrojë dhe të promovojë ato fshatra dhe qytete të vogla që kanë një bukuri të veçantë arkitekturore, peizazhi dhe historike, përcjell albinfo.ch.

Pavarësisht nëse kërkoni t’i zbuloni ato në vetëm një ditë ose i kombinoni së bashku, një udhëtim i këndshëm ju pret!

Aarburg (AG)

Në brigjet e lumit Aare, në pjesën e mesme, kështjella madhështore e Aarburgut mund të shihet e vendosur mbi një shkëndijë shkëmbore. Ky qytet i vjetër mesjetar shtrihet në një udhëkryq të rëndësishëm zviceran.

Në të dyja anët e kështjellës ndodhen dy lagje historike me atmosfera dhe dizajne të ndryshme. Nga njëra anë, në formën e një trekëndëshi, qyteti i ngushtë i vjetër me shtëpitë e tij shumëngjyrëshe formon një ansambël piktoresk rreth shatërvanit elegant. Pranë bashkisë, një muze historik lokal tregon historinë emocionuese të këtij qyteti të jashtëzakonshëm dhe vizitorëve të tij të famshëm.

Duhet parë: brigjet e lumit Aare dhe kalaja madhështore.

Büren an der Aare (BE)

Ish-qyteti tregtar në lumin Aare është një perlë pak e njohur me një urë të vjetër të mrekullueshme dhe një nga mullinjtë më të bukur në Zvicër. Büren kënaq vizitorët që shëtisin përgjatë brigjeve dhe eksplorojnë qytetin e vjetër, i cili përbëhet nga shtëpi tipike berneze të shekujve 17 dhe 18.

Qyteti i vogël, me karakteristikë me qendrën e tij kompakte, trekëndore është në listën e vendeve të trashëgimisë kombëtare dhe ofron një shumëllojshmëri atraksionesh. E para prej tyre është Hauptgasse me arkadat, shatërvanët dhe bashkia e qytetit me fasadën e saj të bukur gotike. Ndërtesat e shumta historike dallohen për larminë e tyre të ngjyrave dhe shenjat e zbukuruara.

Duhet parë: Brigjet e lumit Aare shfaqin shtëpitë tipike berneze.

Porrentruy (JU)

Kalaja e përrallave dominon çdo cep të qytetit, e cila është qendra kulturore e parë e kantonit Jura. Dritaret me njolla të kishave të saj janë ndër më mbresëlënësit në Evropë, përcjell tutje albinfo.ch.

Me formën e tij eliptike, thelbi historik i Porrentruy është ruajtur mrekullisht dhe formon një trashëgimi arkitekturore të unifikuar mjaft të jashtëzakonshme.

Grand-Rue përbëhet nga shtëpi borgjeze, gotike, baroke dhe neoklasike; për të mos përmendur shatërvanet e panumërta monumentale, rezidencat e famshme dhe ndërtesat e lira, përcjell tutje albinfo.ch.

Duhet parë: Kalaja e përrallave dhe Grand-Rue.

Saint-Ursanne (JU)

Fshati mesjetar më i ruajtur në Zvicër ju fton të zbuloni monumentet e tij antike: kishën kolegjiale me manastirin e saj, Hermitazhin e Saint-Ursanne dhe urën mbi lumin Doubs.

Në qendër të fshatit arrihet përmes tri portave të fortifikuara. Prandaj, thesaret e saj ruhen mirë: një kishë kolegjiale me një manastir të mrekullueshëm dhe shtëpi të vogla me grila shumëngjyrëshe të grumbulluara së bashku.

Por edhe shatërvanë simpatikë, një kopsht mesjetar, katër hotele të vegjël fshatarësh dhe miqësorë dhe rrugica krejtësisht të shtruara që e zhytin vizitorin në një kohë tjetër.

Duhet parë: Ura e bukur e lashtë, manastiri i bukur (shih imazhin e paraqitur më lart).

Luthern (LU)

Në një nga luginat më të gjelbra të kantonit të Lucernit, larg trafikut dhe zhurmës, ky fshat rural kullon qetësi. Luthern ju fton të përjetoni mjedisin në këmbë ose me biçikletë.

Fshati tërheqës është model i harmonisë dhe poezisë baritore. E vendosur në mes të një peizazhi shpirtëror në Zvicrën qendrore, ai ka qenë gjithashtu një vend pelegrinazhi që kur një burim i mrekullueshëm u zbulua në fshatin e afërt të Luthern Bad.

Ky fshat është pikënisja për shumë shëtitje nëpër kullotat ku lopët qumështore prodhojnë djathin e famshëm Emmental.

Duhet parë: Shtëpitë e vjetra prej druri dhe shumë kisha të vogla të bukura.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI