Zvicër

6 fshatrat zvicerane në kufi me Austrinë

Në maj 2021, udhëtimi turistik u lejua përsëri të rifillojë midis Austrisë dhe Zvicrës pas gjashtë muajsh mbyllje për shkak të pandemisë

Për këdo që dëshiron të udhëtojë më afër shtëpisë së tij këtë vit, disa kilometra nga kufiri austriak ka xhevahirë të vegjël për të zbuluar në çdo stinë.

Këtu është një listë e fshatrave më të bukura në Zvicër që ndodhen më pak se një orë nga Austria, të cilat ia vlen të vizitohen kur të keni shansin, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Këto gjashtë fshatra janë anëtarë të shoqatës “Les plus beaux Villages de Suisse” (Fshatrat më të bukura në Zvicër), e cila synon të mbrojë dhe promovojë ato fshatra që kanë një bukuri të veçantë arkitektonike, peisazhi dhe historike.

Një udhëtim i këndshëm nëpër këto fshatra të vegjël për të zbuluar ose rizbuluar në vetëm një ditë ose duke i kombinuar ato së bashku.

A keni dëgjuar tashmë për ta?

Trogjen (AR)

Trogen është një fshat i bukur i vendosur në kodrat e Appenzell Ausserrhoden dhe ka qenë kryeqyteti i gjysmë-kantonit që nga ndarja e territorit kombëtar në 1597.

Në sheshin e bukur kryesor spikasin ndërtesa madhështore prej guri dhe shtëpi fshatare prej druri. Në vitet 1940 Trogen fitoi famë falë Fshatit Pestalozzi: ky fshat për fëmijë kishte për qëllim të mirëpriste dhe të trajnonte jetimë nga vendet e prekura nga lufta.

Duhet parë:

Pallatet prej guri Zellweger: ndërtesa nga shekulli 18 dhe 19, veçanërisht në sheshin kryesor, të familjes së pasur të tregtarëve të tekstilit Zellweger.

20 km nga kufiri austriak

Schwellbrunn (AR)

Gjithashtu në kantonin Appenzell Ausserrhoden është fshati Schwellbrunn, i vendosur në 972m mbi nivelin e detit, i cili është fshati më i lartë në kanton.

Nga këtu keni një pamje të mrekullueshme të Liqenit të Konstancës dhe malit të bukur Säntis. Në verë ka një rrjet shëtitje të dendur me shumë këndvështrime tërheqëse panoramike, ndërsa në dimër ka ashensorë skijimi, pistat e skive për ski malore dhe mundësi rrëshqitëse.

Duhet parë:

Kisha e bukur e Reformuar, e ndërtuar në 1648 kur komuna u nda nga Herisau

40 Km nga kufiri austriak, shkruan tutje albinfo.ch.

Lichtensteig (SG)

Lichtensteig është një qytet i mrekullueshëm i vogël në zemër të rajonit Tonnenburg në kantonin e Shën Gallen. Qyteti i vjetër i Lichtensteig është unik në llojin e tij, qyteti i vjetër në fakt shtrëngohet në një gjysmërreth rreth malit dhe fillimisht u mbrojt nga hendeqet dhe muret kufitare.

Për ata që po kërkojnë gjithashtu një vend të qetë në natyrë, vlen të përmendet edhe gryka madhështore Äulischlucht me një ujëvarë të bukur dhe pyje të trasha.

Duhet parë:

Qendra historike e fshatit me kishën e St. Gallen

50 Km nga kufiri austriak

Tschlin (GR)

Fshati i vogël Tschlin është i fshehur në rajonin e bukur të Engadinit të Ulët në Kantonin Graubünden.

E panjohur për shumicën e njerëzve, kjo perlë e vogël josh me vërtetësinë e saj dhe panoramën e mrekullueshme drejt Alpeve të buta austriake.

Midis një hambari dhe një tjetri ka sheshe elegante dhe burime guri.

Duhet parë:

Burimet e bukura të vendosura në sheshet e vogla si shatërvani Donna Lupa.

15 km nga kufiri austriak

Madulain (GR)

Jo shumë larg Sant Moritz kaotik është fshati më i ruajtur në Engadin e Epërm: Madulain. Në këtë fshat të vogël ka shtëpi të bukura të zbukuruara me lule, si dhe sheshe të vogla.

Lumi Inn rrjedh aty pranë dhe ofron pamje mahnitëse me kartolina. Fshati është gjithashtu një qendër e rëndësishme kulturore: disa ekspozita të përkohshme arti zhvillohen në hambarin e vjetër “Stalla Madulain” të datës 1488.

Duhet parë:

Në një kthesë shkëmbore të pjerrët me pamje nga fshati ndodhet rrënoja e kompleksit të fortifikuar Guardaval, e ndërtuar në 1251, kalaja nuk u banua kurrë dhe u braktis që në shekullin e 15-të.

70 Km nga kufiri austriak

Triesenberg (FL)

Lart mbi Luginën e Rinit, si foleja e një shqiponje, shtrihet komuna Walser e Triesenberg. Tarraca me diell e Lihtenshtajnit është komuna më e lartë dhe më e madhe në Principatë për sa i përket sipërfaqes.

Në qendër të fshatit qëndron Rathaus, “kisha e qepës” unike dhe dy shtëpi të vjetra prej druri. Që nga viti 2019 fshati është integruar në rrjetin zviceran të fshatrave më të bukur.

Duhet parë:

Në Muzeun Walser në qendër të fshatit mund të mësoni më shumë për origjinën e Triesenbergut dhe këtij kulture interesante

20 km nga kufiri austriak