Lajme

Abazoviç nga Beogradi flet për Ballkanin e Hapur

Gjatë qëndrimit dyditor në Serbi, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka folur sërish rreth nismës 'Open Balkan' duke riktheksuar pozicionin e Malit të Zi.

I pyetur nëse Ballkani i Hapur është në kundërshtim me Procesin e Berlinit, Abazoviq ka thënë: “Jo, nuk është”.

“Është komplet në përputhje dhe Ballkani i Hapur mund të quhet fëmijë i Procesit të Berlinit apo një vazhdimësi e Procesit të Berlinit”, ka thënë Abazoviq për RTS pas vizitës dyditore që ka zhvilluar në Beograd, transmeton Albinfo.ch.

“A i inkurajojmë që të gjitha gjashtë vendet të jenë në këtë iniciativë? Jemi duke kërkuar që gjithçka të jetë në bashkërendim me vlerat evropiane. Ne jemi në favor të Ballkanit të Hapur që të na mundësojë të jemi ekonomikisht kompetitivë me njëri-tjetrin. Kjo krijon një supozim të mirë për nesër, kur të gjithë do të jemi anëtarë të Bashkimit Evropian”, tha ai.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI