Bota

Aeroporti me më së shumti udhëtarë në botë

Aeroporti i Dubait është konfirmuar si aeroporti më i frekuentuar në botë për udhëtime ndërkombëtare, me 89 milionë pasagjerë në vitin 2018,  njoftoi kompania që e menaxhon atë.

Aeroporti më i frekuentuar në përgjithësi është “Atlanta”, në Xhorxhia, SHBA, transmeton “ATSH”.

Dubai rrëmbeu titullin nga aeroporti i Heathrow në vitin 2014 dhe që atëherë e ka mbajtur për katër vjet radhazi, përcjell albinfo.ch.

Ka 75 kompani ajrore që operojnë përmes aeroportit në Emiratet e Bashkuara Arabe, një qendër thelbësore për udhëtimet lidhëse midis Lindjes dhe Perëndimit.