Lajme

Aksident në Oktoberfest, disa të lënduar

Dy makina mësohet se janë përplasur në “Höllenblitz” mbrëmjen e së shtunës në orën 22.30. Disa persona u plagosën lehtë dhe u dërguan në stacionin mjekësor të Oktoberfest.

“Höllenblitz” është slita më e madhe e brendshme në botë dhe arrin shpejtësi deri në 80 kilometra në orë, shkruan Bild.de.

Problemet teknike duket se po rriten në Oktoberfest të këtij viti: tri udhëtime mbetën të pandryshuara në ditën e parë të festivalit: Rotor, Ride to Hell dhe Olympia Looping, përcjell albinfo.ch.

Zëdhënësja e showmenëve të Oktoberfest, Yvonne Heckl, tha për BILD të shtunën se “Rotori ka një problem teknik, pjesa rezervë është tashmë në rrugë e sipër dhe do të ndërrohet gjatë ditës ose natës. Udhëtimi për në ferr ka edhe një problem të vogël teknik, edhe këtu pjesa rezervë është në rrugë e sipër dhe nesër do të fillojë normalisht”, u shpreh ajo.

Ngjashëm me Olympia Looping: Kishte gjithashtu një komponent teknik me defekt që kishte dështuar dhe sapo ishte zëvendësuar, dhe testimet ishin duke u zhvilluar të shtunën pasdite.

Oktoberfest u hap të shtunën, në orën 12:00, nga kryetari i Bashkisë së Mynihut, Dieter Reiter (65, SPD). Konsiderohet si festivali më i madh folklorik në botë dhe zgjat deri më 3 tetor.

Muajt e fundit, aksidentet në festivalet folklorike kanë tronditur vazhdimisht vizitorët. Në gusht, Europapark Rust pranë Freiburg u desh të mbyllej për një kohë të shkurtër sepse skelat u shembën, shkruan Bild.de.