Shkurt.ch

Aktori francez po trajtohet në Zvicër pas goditjes në tru

Aktori legjendar francez Alain Delon po rikuperohet pas një goditje dhe hemoragji “të lehtë” të trurit që pësoi javë më parë, tha të enjten djali i tij Anthony Delon.

Anthony Delon i tha agjencisë së lajmeve AFP se mjekët “e kishin trajtuar atë dhe gjendja e tij ishte stabilizuar”.

“Ai iu nënshtrua një operacioni në Pitié-Salpêtrière [spitalin parizian], ku ai kaloi tre javë në kujdes intensiv.” E gjithë familja mori kthesat në shtratin e tij, vëllai im, motra ime dhe nëna ime Nathalie, “tha ai.

“Motra ime, e cila tani banon në Zvicër, aktualisht po rri në një spital”, shtoi ai.

Në mes të qershorit, aktori Alain Delon ishte pranuar në Spitalin Amerikan në Neuilly “për marramendje dhe dhimbje koke të vogla”.

Më 19 maj, ylli i filmit 83-vjeçar mori një çmim nderi në Palme d’Or d’honneur nga vajza e tij Anouchka në Festivalin e 72-të të Kanës.

Aktori veteran francez është një ikonë e industrisë evropiane të filmit, pasi interpretoi në mbi 80 filma. Ai ka punuar me kinematë si Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Jean-Pierre Melville dhe Jean-Luc Godard, përcjell Albinfo.ch.