Lajme

Alarmi i nivelit 4: Zvicra paralajmëron krizë energjetike gjatë dimrit

Ky zyrtarisht njihet si alarm i nivelit 4. Hera e fundit që qeveria lëshoi një paralajmërim të tillë ishte në vitet 1970

Qeveria zvicerane po paralajmëron një krizë energjetike këtë dimër dhe thotë se të gjithë duhet të bashkohen.

Ka kritika se zyra, e cila është përgjegjëse për mbajtjen e dritave ndezur, Zyra Federale për Furnizimin Ekonomik Kombëtar, po i nënshtrohet një ristrukturimi të madh dhe kreu i saj po del në pension.

Disa deputetë ankohen se qeveria është kapur duke dremitur. Por, një zëdhënëse e zyrës thotë se nuk ka momentin e duhur për një riorganizim.

Por nuk është vonë për të qenë gati, thotë qeveria. Është koha të filloni të mendoni se si të kurseni gazin dhe energjinë elektrike, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Në një konferencë shtypi në Bernë, qeveria paralajmëroi nëse ka mungesa, atëherë mund të ketë urdhra për të ndaluar përdorimin e disa pajisjeve të kohës së lirë të etur për energji, siç janë xhakuzët.

Shkallët lëvizëse gjithashtu mund të ndalohen dhe mund të ketë gjithashtu ndërprerje të energjisë elektrike.

Ky zyrtarisht njihet si alarm i nivelit 4. Hera e fundit që qeveria lëshoi ​​një paralajmërim të tillë ishte në vitet 1970.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI