Lajme

Atletet e Michael Jordan shiten për 1.47 milionë dollarë

Atletet e legjendës së basketbollit, Michael Jordan, u shitën për 1.47 milionë dollarë në ankand.

Basketbollisti amerikan i kishte veshur atletet ‘Nike’ të bardha me të kuqe kur luante me ekipin “Chicago Bulls’ në vitin 1984.

Në ketë vit Jordan dhe kompania ‘Nike’ nisën bashkëpunimin për të krijuar markën e tij të rrobave dhe atleteve “Air Jordan”.

Michael Jordan është basketbollisti i parë amerikan që u bë miliarder.

Pas shumë suksese në historinë e basketbollit amerikan, në vitin 2003 ai u tërhoq nga basketbolli.

Por, atletet që janë shitur më shtrenjtë janë ato të reperit amerikan Kanye West, një palë atlete ‘Nike’ për 1.8 milionë dollarë./Euronews


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI