AT Balkani

Austri: Vaksinimi do të fillojë të dielën

Vaksinat e para kundër koronavirusit do të fillojnë në Austri të dielën, më 27 dhjetor

Austria ka njoftuar tashmë se vaksinimet do të fillojnë në shtëpitë e të moshuarve të dielën.

Vaksinat e para në Vjenë janë vendosur të ndodhin në Klinikën Favoriten, në shtëpinë e të moshuarve të objektit dhe repartin Covid-19, shkruan thelocal.at, përcjell albinfo.at

Vaksinimet do të bëhen gjithashtu në disa shtëpi pensioni dhe pleqsh në Austrinë e Ulët, njoftoi të hënën guvernatorja Johanna Mikl-Leitner (VP). Kancelari Federal Sebastian Kurz (PVP) mirëpriti aprovimin e vaksinës së parë në një deklaratë dhe foli për një “ditë të këndshme pas dhjetë muaj luftë të vështirë kundër pandemisë së koronavirusit”.

Përderisa vaksinimet do të bëhen në të gjithë vendin nga e diela, vetëm 10,000 pritet të përfundojnë deri në fund të vitit. Në janar 240,825 doza të tjera do të mbërrijnë në Austri, të pasuara nga dërgesat shtesë në shkurt (331,500) dhe mars (375,375) të vaksinës Biontech / Pfizer.

Në 2021, dozat e para të vaksinës Moderna priten gjithashtu në Austri, subjekt i miratimit të BE-së. Agjencia Evropiane e Barnave tha se pret që vaksinat të jenë efektive kundër mutacioneve, siç është ajo e parë në Britaninë e Madhe, e cila ka çuar në pezullime të udhëtimeve, përcjell tutje albinfo.at


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI