Lajme

Avioni që si karburant përdor vajin e gatimit, realizon fluturimin e parë

Një avion Boeing 787 Dreamliner, i kompanisë amerikane Virgin Atlantic, ka kryer fluturimin e parë dhe historik transatlantik, të mundësuar nga karburanti i gjelbër i përbërë nga vaji i gatimit.

Avioni u nis nga aeroporti Heathrow i Londrës dhe u ul në aeroportin JFK të Nju-Jorkut.

Themeluesi i Virgin, Sir Richard Branson, Sekretari britanik i Transportit, Mark Harper dhe shefi ekzekutiv i Virgin Atlantic, Shai Weiss, ishin mes pasagjerëve në fluturimin, i cili nuk transportoi udhëtarë, raporton daily mail, përcjell albinfo.ch.

“Bota gjithmonë do të supozojë se diçka nuk mund të bëhet, derisa bëhet realitet. Fryma e inovacionit po ia del dhe po përpiqet të provojë se ne mund t’i bëjmë gjërat më mirë për të mirën e të gjithëve”, tha Branson.

Ndërkohë, Sekretari britanik i Transportit u shpreh: “Fluturimi i sotëm 100% me energji Saf tregon se si ne mund të dekarbonizojmë transportin si tani, ashtu edhe në të ardhmen, duke ulur emetimet e ciklit jetësor me 70% dhe duke frymëzuar gjeneratën e ardhshme për zgjidhje të gjelbërta”.

I pyetur nëse opsioni më i gjelbër do të ishte që fluturimi të mos bëhej fare, Harper i tha BBC Breakfast, se “njerëzit duan të fluturojnë dhe qeveria në Londër dëshiron që kjo të vazhdojë të bëhet në një mënyrë që përmbush dispozitat mjedisore”.