Lajme

Banka Kombëtare e Zvicrës shiti 5 milionë franga zvicerane valutë të huaj

Banka Kombëtare e Zvicrës i jep fund epokës së blerjeve të valutës së huaj

Banka Kombëtare e Zvicrës shiti 5 milionë CHF (5.1 milionë dollarë) valutë të huaj në ndërhyrjet në treg në tremujorin e dytë të 2022, treguan të dhënat e së premtes, duke i dhënë fund një epoke të blerjeve të rënda të valutës së huaj për të frenuar fitimet e frangut, njofton albinfo.ch.

Që nga heqja e kursit minimal të këmbimit në vitin 2015, SNB ka shpenzuar 353 miliardë franga, duke blerë kryesisht dollarë dhe euro për të frenuar vlerësimin e monedhës së sigurt.

Ndalimi i blerjeve të këmbimit valutor është ndryshimi i dytë në politikën e SNB kohët e fundit, me Bankën Qendrore që gjithashtu ka lënë epokën e saj gati tetëvjeçare të normave negative të interesit javën e kaluar për të luftuar inflacionin e rigjallëruar.

“SNB tani po operon në një mjedis të ri,” tha Elias Hafner, një strateg i këmbimit valutor në Zuercher Kantonalbank. “Gatishmëria në SNB për ndërhyrje tani është shumë më e ulët”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI