Futboll

Barazim mes Kosovës dhe Zvicrës

Kombëtarja e Kosovës ka barazuar 2:2 kundër favoritit të grupit, Zvicrës, në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Kësisoj, Dardanët janë rikthyer fuqishëm me lojë e rezultat pozitiv nën drejtimin e përzgjedhësit Primozh Gliha, pas humbjes befasuese në qershor kundër Bjellorusisë. Heroi i ndeshjes pa dyshim ishte Vedat Muriqi, i cili realizoi të dy golat për Kosovën. Zvicra kaloi në epërsi me golin e Remo Freuler, në minutën e 14-të. Megjithatë, Muriqi barazoi me gjuajtje me kokë pas harkimit të Milot Rashicës, në minutën e 65-të. Mysafirët e rikthyen sërish epërsinë falë autogolit të Amir Rrahmanit, në minutën e 79-të. Mirëpo, as ky gol nuk i zmbrapsi Dardanët, të cilët besuan deri në fund në rezultat pozitiv dhe në fund ia arritën qëllimit, kur Vedat Muriqi shënoi sërish, kësaj radhe pas një kombinimi të shkëlqyeshëm Rrahmani-Korenica, duke e dërguar topin në rrjetën e mysafirëve me gjuajtje të saktë, transmeton albinfo.ch.

Tani Kosova është ngjitur në kuotën e katër pikëve në Grupin I dhe mbetet me shpresa për kualifikim në Evropian. Ndeshjen e radhës, Dardanët e luajnë më 12 shtator kundër Rumanisë në Bukuresht.