Lajme

Biden do të urdhërojë maska ​​në aeroplanë dhe trena

Presidenti Joe Biden do të nënshkruajë 10 urdhra ekzekutivë të enjten për të luftuar pandeminë e koronavirusit, duke përfshirë drejtimin që fondet e katastrofës të përdoren për të ndihmuar rihapjen e shkollave dhe duke kërkuar që njerëzit të mbajnë maska ​​në aeroplanë dhe autobusë, thanë zyrtarët, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.

Biden, një demokrat i cili mori detyrën nga Presidenti republikan Donald Trump të mërkurën, ka premtuar një luftë të ashpër kundër pandemisë që vrau 400,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara nën vëzhgimin e Trumpit.

“Ne po hyjmë në atë që mund të jetë periudha më e vështirë dhe më vdekjeprurëse e virusit dhe duhet të lëmë mënjanë politikën dhe më në fund të përballemi me këtë pandemi si një komb”, tha presidenti në fjalën e tij të inaugurimit.

Një urdhër do të kërkojë mbajtjen e maskës në aeroporte dhe në mënyra të caktuara të transportit publik, duke përfshirë shumë trena, aeroplanë dhe autobusë ndërqytetës, thanë zyrtarët. Ai gjithashtu planifikon të nënshkruajë urdhra të enjten për të krijuar një bord testimi COVID-19 për të rritur testimin, për të adresuar mungesat e furnizimit, për të krijuar protokolle për udhëtarët ndërkombëtarë dhe burime të drejtpërdrejta për komunitetet pakicë të goditura rëndë nga sëmundja infektive, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI