Lajme

Borë në shkretëtirën e Saharasë

E rrallë, por një e vertetë që ndodhi këto ditë në Shkretëtirën e Saharës ishte rënia e doborës, duke marrë pamje krejtësisht tjetër, transmeton albinfo.ch.

Fotografitë që do t’i shihni më poshtë pasqyrojnë pamjet e pabesueshme të borës në Shkretëtirën e Saharasë, pasi një stuhi e çuditshme goditi Algjerinë.

Po ashtu, pamjet e jashtëzakonshme shfaqin qytetin shkretëtirë të Ain Sefra, të mbuluar me borë të papritur që shkon në disa centimetra, raporton “The Sun”.

Është hera e tretë që ky qytet mbulohet nga bora e bardhë në 38 vjetët e fundit.

Nga ana tjetër, Ain Sefra nuk kishte parë borë që nga 18 shkurti i vitit 1979, kur pati të reshura që zgjatën vetëm 30 minuta.

Bora kësaj radhe nisi të binte në orët e para të së dielës dhe shpejt mbuloi rërën.

Fotografi Karim Bouchetata tha: “U befasuam me të vërtetë kur u zgjuam dhe pamë borën e bardhë. Qëndroi gjatë gjithë ditës së diel dhe nisi të shkrihej rreth orës 5 të pasdites”. /Albinfo.ch

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri

foto galeri