Lajme

Bora vazhdon të pezullojë udhëtimin në Gjermani

Kufizimet e udhëtimit pritet të vazhdojnë në Gjermaninë jugore të hënën pasi reshjet e mëdha të borës gjatë fundjavës sollën kaos në pjesë të mëdha të rajonit, duke mbyllur aeroportin e Mynihut dhe stacionin kryesor të trenit dhe duke ndikuar rëndë udhëtimin rrugor.

Operatori Deutsche Bahn u ka kërkuar njerëzve që të shtyjnë udhëtimin të hënën, nëse është e mundur, pasi jo të gjitha rrugët në distanca të gjata do të funksionojnë dhe shërbimet ka të ngjarë të mbeten të ndërprera rëndë.

Nuk kishte trena brend0a ose jashtë stacionit kryesor të trenit të Mynihut herët në mëngjesin e së dielës, por disa shërbime në distanca të gjata drejt Nuernbergut dhe Shtutgartit rifilluan gjatë ditës.

S-Bahn dhe shërbimet rajonale do të ndikohen gjithashtu me gjurmët që pritet të përmirësohen gradualisht gjatë ditëve të ardhshme, shkruan The Local.

Shumica e trenave midis Mynihut, Weilheim dhe Garmischer Raum do të anulohen të hënën dhe nuk do të ketë ende shërbime midis Mynihut dhe Salzburg/Innsbruck dhe midis Mynihut dhe Lindau/Oberstdorf.

Aeroporti i Mynihut u rihap të dielën në mëngjes, pasi u mbyll të shtunën për shkak të motit, por qindra fluturime u anuluan. Aeroporte të tjera, si Hannover, Bremen dhe Memmingen, gjithashtu patën anulime.

Aeroporti këshilloi udhëtarët që të kontrollojnë statusin e tyre të fluturimit të hënën përpara se të udhëtojnë në aeroport.

“Nuk është ende e mundur të parashikohet se si do të zhvillohet situata në ditët në vijim”, tha aeroporti në faqen e tij të internetit, përcjell albinfo.ch.

Qendra e paralajmërimit të ortekëve të Bavarisë tha se ekzistonte një rrezik i konsiderueshëm i ortekëve – ose niveli i paralajmërimit tre nga pesë – për alpet bavareze, duke shpjeguar se edhe një skiator i vetëm ose snowboarder mund të shkaktojë një ortek.

“Thellësia e përgjithshme e borës është mbi mesataren në të gjitha nivelet për këtë periudhë të vitit”, sipas qendrës.

Megjithatë, rreziku pritet të ulet gjatë ditëve në vijim, shkruan The Local.