Lajme

Bota, thirrje Francës teksa ajo po ‘digjet’ nga protestat

Franca po digjet pas protestave kundër reformës së pensioneve dhe bota po shikon situatën atje, ndërkohë që reagimet janë nga më të ndryshmet.

Britania e Madhe

Pas njoftimit të premten për shtyrjen e vizitës shtetërore të mbretit Charles III në Francë, shtypi britanik shumëfishon referencat për Revolucionin Francez.

”Daily Telegraph” vendos në faqen e parë të faqes së saj një grafit të fotografuar në muret e Parisit “Charles III a e njeh gijotinën?”, pasi ka vënë në dukje situatën e “anarkisë në Francë”.

Duke paralajmëruar rrezikun që Franca do të votojë në mënyrë populiste duke zgjedhur Marine Le Pen më 2027, e përditshmja financiare ”Financial Times” bën thirrje për një Republikë të Gjashtë “më pak autokratike” se e Pesta dhe që forcon rolin e Parlamentit.

Këshilli i Evropës

Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Këshillin e Evropës, Dunja Mijatoviç, shprehu alarmin të premten për një “përdorim të tepruar të forcës” kundër demonstruesve kundër reformës së pensioneve, duke i bërë thirrje Francës që të respektojë të drejtën e manifestimit.

Spanja

E përditshmja ”El Pais” përmend se “tërbimi në Francë pushton rrugët”.

Qeveria e majtë, e cila miratoi reformën e saj të pensioneve, konsideroi se Francës i ishte dashur shumë kohë për të trajtuar këtë dosje, ndërsa kreu i partisë kryesore opozitare (Partia Popullore, PP), Alberto Nunez Feijoo, dukej se mbështeste reformën e Emmanuel Macron.

Italia

“Pensionet. Franca po digjet”, alarmoi e përditshmja romane ”Il Messaggero”, duke publikuar një foto të hyrjes së bashkisë së Bordosë në flakë.

“Franca në rrugë, dita e zemërimit”, shkruan ”Corriere della Sera”, duke theksuar se “po vijnë ditë të vështira”.

Ndër reagimet e rralla politike, ai i ish-kryeministrit Matteo Renzi, në krye të një formacioni centrist, postoi në Twitter një mesazh mbështetjeje për zotin Macron, në frëngjisht “Jam krenar për miqësinë tonë, urime zoti president!”

“Francezët janë shumë më të ashpër se italianët. Ata janë shumë më të vëmendshëm ndaj të drejtave të tyre (…). Shpresoj se do të kenë sukses në parandalimin e reformës”, komenton në Romë Margherita Gaetani, një pensioniste 77-vjeçare.

SHBA-ja

Pa këshilluar kundër udhëtimit në Francë, ambasada amerikane u bën thirrje shtetasve amerikanë të “shmangin demonstratat”, të largohen nga vendet pranë dhunës nëse janë të pranishëm atje dhe në veçanti të kenë kujdes që të mos takohen mes protestuesve dhe policisë./afp