Futboll

CIES: Xhaka, lojtar me ndikim, vlerësohet me 92.3 pikë

Xhaka, lojtari i dytë më me ndikim më të madh në Leverkusen

Ditë më parë, sipas studimit të CIES, shqiptaro-zvicerani është pas vetëm Rodrit, përcjell albinfo.ch.

Referuar një lajmi të transmetuar në RSI, sezoni aktual i Granit Xhakës mund të cilësohet si i jashtëzakonshëm. Në vitin e tij të parë me Bayer Leverkusen, mesfushori shqiptaro-zviceran e ndihmoi klubin të fitonte një titull historik dhe të arrinte në finalen e Europa League. Për të konfirmuar ndikimin e tij në klubin gjerman, tashmë është edhe certifikimi i CIES (Qendra Ndërkombëtare për Studime Sportive), e cila ka hartuar renditjen e lojtarëve më prekës në botë të sezonit aktual, në të cilin kapiteni i kombëtares është në vendin e dytë të përgjithshëm me 92.3 pikë.

Studimi i CIES, njofton RSI, u bazua në performancën e lojtarëve individualë në gjashtë aspekte të lojës (mbrojtja në tokë, shpërndarja e topit, driblimi i fitoreve, rastet e krijuara, përfundimi dhe loja ajrore) dhe më i miri, i vetmi përpara Xhakës, ishte mesfushori i Manchester Cityt, Rodri ka 98.5 pikë. Menjëherë pas Xhakës vjen jo kush tjetër përveç Martin Odegaard (89.9), Florian Wirtz (89.2), Toni Kroos (89.0) dhe Jude Bellingham (87.9).