Lajme

Cilat vendime i mori mbrëmë Kurti

Kryeministri në detyrë Albin Kurti përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka treguar vendimet e marra mbrëmë gjatë mbledhjes së 37-të.

Kurti thotë se mbrëmë morën gjashtë vendime, ku e fillon me reciprocitetin me Serbinë, teksa thotë se do të vazhdojnë edhe me tutje.

“Edhe emri ‘Kosovë’ është kushtetues, mirëpo, së fundmi Serbia ka ndërruar qasje duke kushtëzuar përdorimin e emrit ‘Republika e Serbisë’. Ne i kundërvihemi me masë reciproke. Obligohet Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë të përdorë stemën dhe emrin ‘Republika e Kosovës’ në të gjitha certifikatat fitosanitare dhe veterinare. Pra, asnjë maune nuk mund të hyjë në Kosovë nëse në certifikatat e tyre nuk figuron: Republika e Kosovës”, u shpreh Kurti.

Postimi i tij:

Në mbledhjen e 37-të të Qeverisë, mbrëmë, morëm 6 vendime:1. Reciprociteti me SerbinëEdhe emri 'Kosovë' është…

Publiée par Albin Kurti sur Dimanche 31 mai 2020