Lajme

Covid: Më shumë se 30% e zviceranëve, të pavaksinuar

Pothuajse një muaj pas fillimit të fushatës për vaksinimin e dytë përforcues kundër Covid-19 vetëm 6% e popullsisë e ka shfrytëzuar ofertën.

Që nga 10 tetori, autoritetet kanë regjistruar rreth 344,000 vaksina përforcuese të dytë.

Në total, rreth 535,000 njerëz në Zvicër dhe Lihtenshtajn kanë marrë një vaksinim të dytë përforcues, tha të martën Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), duke konfirmuar një raport nga radio publike zvicerane, SRF.

Deri në fund të tetorit, të paktën një dozë vaksinimi i ishte dhënë 69.7% të popullsisë, përcjell tutje albinfo.ch.