Lajme

Debati për Yakin përfundon, mbetet trajner i Zvicrës

Diskutimet për të ardhmen e Murat Yakin si trajner i kombëtares kanë qenë tema kryesore e javëve të fundit. Tani Federata Zvicerane e Futbollit thotë që ai mbetet trajner.

Zvicra do të shkojë në Kampionatin Evropian në Gjermani verën e ardhshme me Yakin si trajner.

Që nga marrja e detyrës në verën e vitit 2021, 49-vjeçari kishte arritur të gjitha objektivat e tij: kualifikimin në Kupën e Botës për Katarin, mbijetimin e fazës së grupeve në Kupën e Botës, shmangien e rënies në Ligën e Kombeve dhe kualifikimin në Kampionatin Evropian në Gjermani verën e ardhshme.

Ky i fundit, megjithatë, bëri që pozicioni i tij të lëkundet. Ka mjaftuar barazimi i fundit ndaj Kosovës, Bjellorusisë, Izraelit dhe Rumanisë. Në disa raste, pikët që besohej se ishin të sigurta u hoqën pas paraqitjeve dominuese. Kritikat ishin shumë të forta.

“Murat duhet të na shpjegojë se çfarë ka ndodhur në mes të shtatorit, tetorit dhe nëntorit dhe cilat janë zgjidhjet e tij”, deklaroi drejtori i Nati-t, Pierluigi Tami, pas përfundimit të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, shkruan 20minuten.

“Murati na ka treguar me zgjidhje konkrete se si dëshiron të avancojë më tej ekipin dhe stafin. Ai na bindi se ai ishte ende njeriu i duhur për postin e trajnerit kombëtar”, tha drejtori i kombëtares, Pierluigi Tami, të martën.

Pas përfundimit të Kampionatit Evropian 2024, do të bëhet një marrëveshje se si do të vijojnë gjërat, përcjell albinfo.ch.