Lajme

Dhuna në futbollin për të rinjtë, flet trajneri i Brunnen

Një ndeshje për të rinjtë në Brunnen SZ doli jashtë kontrollit të mërkurën dhe madje edhe policia duhej të thirrej.

Matthias Kessler, President i FC Brunnen, tha për 20 Minuten: “Rezultati përfundimtar 5:6 për FC Südstern shkaktoi emocione. Pas fishkëllimës së fundit, pati zemërim te lojtarët për shkak të dy kartonëve të verdhë që ishin dhënë më parë. Lojtarët e të dy skuadrave filluan të shtyjnë njëri-tjetrin dhe u formua një grup”.

Më në fund janë përfshirë edhe prindërit e lojtarëve dhe në fushë ka nisur një sherr i dhunshëm.

“Jam i tronditur që prindërit do të lejonin që një lojë për të rinjtë të përshkallëzohej në një masë të tillë. Diçka e tillë thjesht nuk duhet të ndodhë. Prindërit nuk kanë vend në fushën e lojës dhe duhet të jenë model”, thotë Kessler, përcjell albinfo.ch.

Ashtu si me shumicën e ndeshjeve për të rinjtë, FC Brunnen herë pas here ka prindër në fushë, të cilët e prishin lojën verbalisht.

“Ne jemi duke ndërmarrë veprime kundër kësaj, për shembull, duke u përpjekur të ndalojmë ngërçet”, thotë Kessler. Por, një përshkallëzim i tillë nuk është përjetuar kurrë më parë.

FC Brunnen për momentin po përmbahet nga njoftimi.

“Ne ende nuk e dimë saktësisht se çfarë ka ndodhur në detaje. Shoqata rajonale e futbollit dëshiron të hetojë incidentin dhe të marrë në konsideratë masat e mëtejshme”, tha Kessler. Megjithatë, disa prindër tashmë kanë marrë një ndalim të stadiumit nga FC Brunnen, shkruan 20minuten.

FC Südstern tha për 20 Minutes se ata aktualisht po e përpunonin incidentin brenda vendit dhe do të donin të bënin një deklaratë për të vetëm në ditët në vijim.

Policia kantonale Schwyz konfirmoi operacionin të mërkurën në mbrëmje.

“Kur mbërritëm, të dyja skuadrat tashmë ishin të ndara në dhomat e zhveshjes dhe situata ishte qetësuar. Më pas siguruam që të gjithë të mund të udhëtonin në shtëpi pa incidente të mëtejshme”, thotë zëdhënësi Roman Gisler. Askush nuk u lëndua. Asnjë raport nuk është marrë deri më tani. Hetimet për ngjarjen janë duke vazhduar, përcjell albinfo.ch.