Lajme

Disa fëmijë u plagosën në Austri pas përplasjes së autobusit

Një autobus shkolle doli nga një urë në Krems të Austrisë së Poshtme të hënën në mëngjes, duke plagosur disa fëmijë.

Aksidenti ndodhi pak para orës 08:00 në B37 pranë Rastenfeld (rrethi i Kremsit), sipas policisë, përcjell albinfo.at.

Autobusi fillimisht ishte përplasur me një makinë, më pas kaloi nëpër një kantier ndërtimi përpara se të binte rreth katër metra nga një urë.

Ekipi i shpëtimit u vendos me katër ekipe mjekësore të urgjencës dhe dy helikopterë të shpëtimit për të trajtuar të plagosurit.

Sipas ekipit të urgjencës së Austrisë së Poshtme, gjashtë persona u plagosën, duke përfshirë tre me lëndime të rënda. Shoferi i autobusit është mes tyre. Pas mjekimit në vendngjarje, ata u dërguan në spitalet e afërta.

B37 u mbyll me hetime në vazhdim për mënyrën se si ndodhi përplasja.