Bota

Dy burra sulmuan një të pastrehë në Munih “për t’u argëtuar”

Policia gjermane ka arrestuar dy burra të shtunën, me dyshimin për sulmin ndaj një të pastrehu. Burrat kanë pranuar krimin dhe kanë thënë e kanë bërë “për argëtim”, shkruan “thelocal.de”.

Në fillim të nëntorit, dy të rinjtë kishin shkuar në mbrëmje te 51-vjeçari, dhe fillimisht kishin bërë ‘selfie’ me të dhe fotografi tjera pranë burrit, duke e ndezur edhe zjarrin afër tij, përcjell albinfo.ch.

Kalimtarët të cilët e kishin vënë re incidentin ishin në gjendje të shtynin çantat e djegura nga njeriu i pastrehë, duke ndalur më të keqen.

Policia gjermane ka deklaruar se i pastrehu ka mundur të lëndohet më rëndë, nëse nuk do të intervenonte askush.

Fajtorët ishin në gjendje të iknin nëpërmjet një treni S-Bahn. Por, policia gjermane ka shpërndarë imazhe të tyre nga kamerat, dhe disa njerëz kontaktuan autoritetet duke thënë se ata i njihni burrat.

Njëri nga burrat është një 25-vjeçar italian i cili është arrestuar në Starnberg, një qytet i vogël në jug të Munihut. I arrestuari tjetër gjithashtu ka nënshtetësi italiane dhe është arrestuar në vendin e tij të punës.

Burrat kanë pranuar se kishin kryer krimin duke thënë se dëshironin të argëtoheshin.

Sulme të tilla kanë ndodhur edhe në të kaluarën.