Të tjera

Era “pushton” botën

Videoklipi i këngës "Bonbon" po ashtu thuajse çdo ditë transmetohet në kanalet muzikore “VIVA”, ndërsa në “Youtube” video e këngës “Bonbon” ka arritur në 45 milionë klikime

Zëri i Erës ngjan shumë në atë të Rihanes. Muzika e saj është e përzier me atë ballkanike dhe gjatë kësaj kohe po dëgjohet shumë në Amerikë dhe në gjithë botën. Por kush është Era Istrefi, në të vërtetë?, pyet në portretin e saj kushtuar këngëtares nga Kosova revista multietnike “Biber”, e cila botohet në Austri.

Kjo është edhe pyetja, të cilën ndoshta shumë prej njerëzve gjermanfolës e bëjnë. Ajo para pak kohësh performoi në emisionin “Schlag den Star”. Hiti i saj “Bonbon” dëgjohet në emisione të shumta të radiove. Videoklipi i kësaj kënge po ashtu thuajse çdo ditë transmetohet në kanalet muzikore “VIVA”, ndërsa në “Youtube” video e këngës “Bonbon” ka arritur në 45 milionë klikime, transmeton albinfo.ch.

Shqiptarja me stil të veçantë, e cila rrjedh nga një familje e famshme

Në vendet si Shqipëria, Maqedonia dhe vendlindja e saj, Kosova, ajo prej kohësh njihet si ylli më i madh i muzikës. Era është e lindur në Prishtinë, në kryeqytetin e Kosovës, ku edhe jeton. Këngëtarja kosovare është po ashtu e njohur për stilin e saj të veçantë. Ajo vesh shpesh ngjyrat rozë dhe violet, pallto nga leshi me ngjyra të ndritshme, ndërsa grimi i saj është me xixa.
Talenti i saj muzikor rrjedh që nga djepi. Nëna e saj ishte këngëtare e njohur shqiptare gjatë viteve të 80-ta, transmeton albinfo.ch. Motra e madhe e Erës, Nora Istrefi, është po ashtu njëra prej këngëtarëve më të famshme në komunitetin shqiptar. Që nga viti 2005 Nora është e suksesshme në shoubizin muzikor. Por, motra e saj e vogël, tashmë Era, ka bërë emër edhe në tregun ndërkombëtar.

Një përzierje mes zërave të Bob Marley, Rihanna dhe Major Lazar

Në vitin 2013 fillon karriera e Erës me këngën “Mani per Maney”. Me këtë këngë ajo hyri shumë mirë në industrinë muzikore shqiptare. Kënga e saj ka përzierje të zhanreve regga dhe dubstep. Ndikimi i zhanrit rega u zhvillua për vite të tëra nga këngëtari i madh, Bob Marley. Emri i saj përmendet në citate të ndryshme si tekst shkruese e shumë këngëve. Në Instagram dhe Twitter, Era quhet si një “Rihanna shqiptare”, përcjell 
albinfo.ch.

E kritikuar nga mediet serbe për klipin e xhiruar në kishën ortodokse

Era Istrefi ishte kritikuar ashpër nga mediat serbe. Klipi i këngës së saj “E dehun” ,të cilën e kishte xhiruar në një kishë ortodokse në Kosovë, kishte ngjallur reagimin e shumë medieve serbe. Këngëtarja vallëzonte në atë klip me një bluzë gjysmë të zhveshur, e cila nga mediat serbe është quajtur si një skandal. Në një intervistë për “V Magazinë”, këngëtarja ka reaguar dhe mendonte se kurrë nuk ka qenë qëllimi i saj të ofendojë një religjion tjetër. Ajo në atë klip dëshironte të shfaqte një anë tjetër të personalitetit të saj.

Nga Kosova e vogël, në suksesin botëror

Që nga fundi i vitit 2015 këngëtarja është bërë e njohur edhe jashtë trojeve shqiptare. Kënga dhe videoklipi i fundit i saj “Bonbon” ka arritur një sukses tepër të madh, duke marrë mbi 45 milionë klikime.  Në Spotify ajo në muajin shkurt u rendit në top këngët më të mira. Mu për këtë talentin e këngëtares e vërejtën edhe kompanitë e njohura muzikore, si “Sony Music Entertainment” dhe “Ultra Music”. Në shkurt të vitit 2016 artistja kosovare nënshkroi kontratë me këto kompani në vlerë prej 1.5 milionë dollarësh.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI