Futboll

FC Kosova fiton derbin lokal kundër FC Höng

Raporti i ndeshjes nga 14 nëntor 2021 - FC Kosova Zurich vs. SV Höngg: Rezultati 1: 0

Ekipi, i parë i FC Kosova Zürich kësaj radhe ka treguar gëzim dhe pasion në lojë. Në një pasdite të ftohtë  dhe me shi të të dielës, ekipi ynë i parë ka pritur ekipin SV Höngg në derbin e qytetit. Tek mysafirët, raundi preliminar ka qenë çuditërisht i mirë deri tani !Ata janë kompakt, të fortë fizikisht dhe presin kundërsulme, të cilat në disa raste i kanë bërë edhe kryesues të ligës.

Loja jonë tregon një anë tjetër. Ajo është dominuese, përcaktuese e ndeshjes dhe njëkohësisht, tërheqëse.

Ne donim të arrinim sukses së bashku, siç bëmë kohët e fundit, me lojë të fuqishme. Duke dribluar përpara dhe pa kompromis mbrapa.

Fillimi ishte në shenjë të matjes së forcave. Pastaj pasoi një sulm brilant me një pasim diagonal nga e majta me Bujar Ajetin te Jeton Dushi, i cili nga ana e tij rrëzoi krahun e djathtë Anti Rejnën. Pasimin e tij krosues e gjeti Bujar Ajetin, i cili krosoi sërish drejt Labinot Osmanit, dhe kjo mjaftoi që golashënuesi ynë të shënonte gol për të bërë rezultatin 1-0. Minuta e 15-të, Kosova 1, Höngg 0!

Siç edhe pritej, ne ishim dominues dhe plot vetëbesim. Fatkeqësisht, saktësia mungoi nga fundi kështu që epërsia 1-0 mbeti e tillë, deri në fund të pjesës së parë. Për shikuesit ishte një lojë shumë emocionuese me FC Kosovën që e përcaktonte qartë lojën.

 

Në pjesën e dytë, trajneri David Pallas kërkoi që rastet e mira skuadra t’i shpërblente me gola. Në fazën fillestare, Höng kishte “stafeta” të mira të topit, por asnjëherë nuk rezultoi e rrezikshme para portës. Ne kishim akoma më shumë aksione në lojë, më shumë shanse dhe veprime më të qarta. Por si shumë shpesh këtë sezon, ne nuk shënuam. Kështu ndeshja përfundoi me rezultatin final 1-0, i cili ishte më se i merituar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI