Lajme

Festivali i Filmit Kino Kosova, 20-24 shtator 2023, Bernë

Festivali i Filmit Kino Kosova ka kënaqësinë t’ju njoftojë për rikthimin e tij të shumëpritur për të katërtin vit radhazi, për të shfaqur filmat më të mirë nga Kosova dhe diaspora. Festivali i këtij viti premton të jetë një festë e përsosmërisë kinematografike, duke shfaqur një program të ngazëllyer me filma.

Nga 20 shtatori adhuruesit e filmit do të mblidhen në Bernë për të shijuar një përzgjedhje të larmishme të filmave, duke përfshirë filma të shkurtër, dokumentarë dhe filma artistikë nga kineastët e njohur dhe talentet në zhvillim. Festivali i sivjetshëm do të shfaqë mbi 25 filma nga Kosova dhe diaspora si dhe nga Greqia, si vend mysafir në bashkëpunim me Festivalin e Selanikut, duke i dhënë audiencës mundësinë për të përjetuar artin e kinemasë në gjithë diversitetin dhe pasurinë e tij.

Përveç shfaqjeve, festivali do të ofrojë një ekspozitë artistike të artistit të njohur nga Prishtina, Jakup Ferri, panel diskutime, koncert me Edona Vatocin nga Prishtina dhe dj set.

Pjesëmarrësit gjithashtu mund të presin me padurim seanca me pyetje dhe përgjigje me filmbërës të suksesshëm dhe aktore të talentuara, si dhe ngjarje të tjera dhe festa ekskluzive.

Lista e pjesëmarrësve:

Donjeta Mejtani Regjisore
Lum Citaku Regjisor
Irena Aliu Aktore
Flaka Kokolli Animatore
Ilir Hasanaj Regjisor
Dea Gjinovci Regjisore/ Moderatore për diskutimet në panel
Flonja Kodheli Regjisore
Ilire Vinca Aktore
Fisnik Maxville Regjisor
Elena Avdija Regjisore
Mona RIzaj Regjisore
Dorentina Imeri Regjisore
Aulone Selmani Regjisore
Jakup Ferri Artist pamor
Edona Vatoci Kantautore
Viola Rrecaj E-piano
Tomor Kuçi Kitarë/ Bas
Vedat Hasani Baterist
Leart Rama Artist i zërit/ Regjisor
Vendi mysafir
Myrto Patsalidou Regjisore
Georgis Grigorakis Regjisor
Dimitris Kanellopoulos Regjisor

 

Në këtë link do të gjeni trailerin, fotot dhe programin.

Mund të aplikoni për akreditimin e festivalit.

Më shumë informacion mund të gjeni në: www.kinokosova.com

Dhe gjithashtu në Instagram dhe Facebook.

 

Programi:->

Programm Kino Kosova Bern 2023 (1)

Shkarko Dokumentin