Lajme

FIFA planifikon paketën e ndihmës për futbollin botëror

FIFA tha se ka 1.5 miliard dollarë (1.36 miliardë euro) rezervë dhe se po mendon për mënyrat e ndihmës së komunitetit global të futbollit

FIFA po planifikon të ofrojë “ndihmë” për futbollin botëror, pasi pandemia koronavirus zhyt klubet dhe ligat në një rënie financiare të pashembullt, organi drejtues global konfirmoi për AFP në Lozanë.

Organizata, e cila thotë se ka 1.5 miliard dollarë (1.36 miliardë euro) rezervë, tha se po “mendon për mënyrat e ndihmës së komunitetit global të futbollit”, në një deklaratë dërguar AFP.

Forma që do të marrë kjo ndihmë janë “aktualisht duke u studiuar dhe diskutuar në bashkëpunim me anëtarët e FIFA-s, federatat dhe partnerët e tjerë”, tha FIFA, përcjell albinfo.ch.

FIFA kishte njoftuar më parë se kishte krijuar një grup pune duke ndihmuar organet drejtuese kontinentale me ndikimin e krizës COVID-19, e cila ka lënë sezonet e futbollit në harresë dhe ka çuar në shtyrjen e Euro 2020.

Ai gjithashtu aludoi në një fond mbështetës, detajet e të cilit mund të njoftoheshin para fundjavës, thanë burimet për AFP.