Lajme

Filmi shqiptar “Slogans”, në Pranverën e frankofonisë në Zvicër

Një film shqiptar është përzgjedhur  të transmetohet në Pranverën e frankofonisë në Zvicër, njoftoi Ambasada Shqiptare në Zvicër, e cila do të mundësojnë shfaqjen një prej filmave më të njohur shqiptarë, “Slogans” (Parrullat), përcjell albinfo.ch.

Vlen të theksohet se ky film ishte fituesi i “Grand Prix” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tokio, dhe është prodhim i regjisorit Gjergj Xhuvani.

Filmi do të transmetohet të hënën, më 22 mars, në orën 18:00.

Pak histori rreth këtij filmi nga faqja zvicerane SLFF.Ch

Ky prodhim konsiderohet si një nga filmat më të rëndësishëm postkomunistë të Shqipërisë.

Në fund të viteve 1970, Andre, një mësues i ri i biologjisë nga Tirana, mori postin e tij të ri në një shkollë fillore në një fshat të largët në malet shqiptare. Ai zbulon se drejtori i jep secilës klasë një parullë politike. Shkronjat e secilës sllogan duhet të bëhen me gurë dhe të rreshtohen, me koston e një pune rraskapitëse, në brigjet e maleve nga fëmijët dhe mësuesit e tyre. Këto “detyra politike” shënojnë jetën e fshatit në një mënyrë sa komike, aq edhe të papritur, dhe krijon një histori dashurie midis Andre dhe Diana, një mësuese bukur frëngjisht. (AlloCine).

Slogans


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI