Lajme

Filmi zviceran fiton çmimin e madh të jurisë në festivalin e Berlinit

Filmi i shfaqur La Mif (The fam) i regjisorit me qendër në Gjenevë, Frédéric Baillif, i është dhënë çmimi kryesor në kategorinë e të rinjve në Berlinale 2021, transmeton albinfo.ch.

La Mif tregon historinë e shtatë vajzave adoleshente me prejardhje të vështirë që jetojnë së bashku në një strukturë rinore dhe ndërtojnë një komunitet. Ajo ngre pyetje se sa mirë funksionon sistemi i mbrojtjes së të rinjve dhe çfarë do të thotë të jesh familje.

Juria ndërkombëtare për konkursin “Generation 14plus” – programi për filma rreth jetës së adoleshentëve – e krahasoi filmin e Baillif me “një rrahje zemre të nxituar, energjike, pulsuese” dhe vlerësoi “shfaqjet e tij tërheqëse dhe të forta të aktrimit”. Aktoret e reja që shfaqen në film ndihmuan në zhvillimin e personazheve që luajnë.

Filmi është bashkëprodhuar nga televizioni publik zviceran RTS. Baillif, një prodhues i filmave autodidaktë dhe ish-basketbollist profesionist, u trajnua si punonjës social dhe punoi në një qendër paraburgimi për të rinjtë. Ai e bëri shfaqjen e tij të parë, Tapis Rouge, më 2010.

Fituesi merr 7,500 € (8,343 CHF). Në vitin 2018, një tjetër film artistik zviceran, Fortuna, nga fotografi dhe krijuesi i filmit i Lozanës Germinal Roaux fitoi në të njëjtën kategori Berlinale.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI