Lajme

FMN rrit parashikimin e rritjes ekonomike në 3%

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rritur pritshmërinë për rritjen ekonomike në mbarë botën.

Në raportin e ri përmirësoi parashikimin e tij për rritjen globale për vitin 2023 nga 2.8% e vlerësuar në prill, në 3.0%.

FMN thotë se rritja ekonomike është në rrugën e duhur për t’u shënuar, shkruan DW.

Këtë ia atribuoi rritjes në sektorin e shërbimit elastik dhe tregjeve të forta të punës në tremujorin e parë, përcjell albinfo.ch.